Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Wiadukt na Przybyszewskiego bez dotacji unijnej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-07-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Wiadukt na Przybyszewskiego bez dotacji unijnej
Fot. Kasper FiszerCzęść pasów już dziś jest zamknięta
Przyczyną ponownego opóźnienia remontu wiaduktu drogowego nad tzw. koleją obwodową w ciągu ul. Przybyszewskiego są trudności w pozyskaniu na ten cel dotacji unijnej. Miasto będzie starało się zdobyć środki w ramach innego niż pierwotnie planowano projektu lub zrealizować inwestycję w ramach budżetu miejskiego. Nie jest jednak pewne, czy pod wiaduktem powstanie przystanek kolejowy Łódź Zarzew.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wycofaniu się samorządu województwa łódzkiego z planów budowy przystanku kolejowego Łódź Zarzew na tzw. kolei obwodowej. Miał on znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Przybyszewskiego. Władze regionu tłumaczyły wówczas, że Urząd Miasta Łodzi nie przeprowadzi remontu obiektu, co miało być niezbędne do utworzenia nowego przystanku.

Zadanie wykreślone po analizie CUPT

Miasto wskazuje, że musiało zrezygnować z naprawy ze względu na problemy z pozyskaniem środków unijnych na ten cel. – Przebudowa ul. Przybyszewskiego była planowana w ramach projektu Tramwaj dla Łodzi. Po dodatkowej analizie Centrum Unijnych Projektów Transportowych uznało, że przebudowa wspomnianego wiaduktu nie może być realizowana w jego ramach. Zadanie to nie spełnia nowiem wszystkich kryteriów i musiało zostać wykreślone – tłumaczy Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich UMŁ.

Przedstawiciel magistratu zapewnia przy tym, że w dłuższym horyzoncie czasowym remont i tak zostanie przeprowadzony. – Będziemy starać się pozyskać na ten cel pieniądze z innych źródeł lub, jeśli pozwolą na to fundusze, zrealizować inwestycję z budżetu miasta. Chcemy wykonać przebudowę wiaduktu w najbliższych latach – mówi.

Remont od dawna opóźniony

W łódzkich mediach często podnoszony jest problem złego stanu technicznego wiaduktu. W zeszłym roku konieczne było nawet zamknięcie części pasów ruchu i wprowadzenie ograniczeń wjazdu pojazdów ciężarowych, by zmniejszyć obciążenia. Wątek konieczności pilnej przebudowy był jednak obecny w dyskusji na temat dróg w Łodzi o wiele wcześniej – już w 2013 r. miasto zakładało, że obiekt uda się wyremontować do roku 2015. Inwestycja wciąż jest jednak odwlekana.

– Zdajemy sobie sprawę z nie najlepszego stanu technicznego wiaduktu – przyznaje Piotr Wasiak. – Po wprowadzeniu zawężeń i ograniczeniu dopuszczalnej wagi pojazdów może być on jednak użytkowany nadal – ocenia. Zapewnia przy tym, że pozostałe elementy projektu unijnego, tzn. modernizacja 11 km torowisk, budowa nowych odcinków na ulicach Broniewskiego i Nowowęglowej, zakup 30 nowych wagonów i modernizacja zajezdni na Chocianowicach, mogą być realizowane bez przeszkód.

ZIM w stałym kontakcie z UMWŁ i ŁKA

Przedstawiciel ZIM zapewnia, że wszystkie decyzje dotyczące integracji komunikacji miejskiej z siecią ŁKA są na bieżąco konsultowane zarówno z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, jak i z samą Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Wyjątkiem w tym zakresie nie jest sprawa remontu wiaduktu. Na razie jednak żadna ze stron nie poinformowała, czy budowa przystanku kolejowego będzie realizowana w przyszłości, podczas opóźnionych prac drogowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bydgoszcz: Nowy wiadukt za 13 mln zł w pięć miesięcy

Przestrzeń

Bydgoszcz: Nowy wiadukt za 13 mln zł w pięć miesięcy

Emilia Derewienko 14 kwietnia 2017

Łódź. Konsultacje w sprawie estakady to fikcja?

Przestrzeń

Łódź. Konsultacje w sprawie estakady to fikcja?

Roman Czubiński 16 kwietnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5