Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź wciąż ma problem z kierowcami. Pracownicy odchodzą na emeryturę

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
12-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź wciąż ma problem z kierowcami. Pracownicy odchodzą na emeryturę
fot. Kasper Fiszer
Łódzki samorząd przyznaje, że istotnym problemem w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej pozostaje kwestia niedoboru pracowników. Szczególnie dotkliwe są braki kierowców. Magistrat tłumaczy, że aktualnie na emeryturę odchodzi wielu prowadzących z dużym stażem pracy w MPK.

Problem ze skompletowaniem personelu łódzkiej komunikacji miejskiej nie jest nowy. Już w zeszłym roku MPK informowało o sporej liczbie wakatów, zwłaszcza na stanowisku kierowcy. Niedobory były odczuwalne także wśród motorniczych, ale skala problemu była w tym przypadku mniejsza, na co pewien wpływ ma ograniczona liczba połączeń tramwajowych spowodowana remontami torowisk i awaryjnym wstrzymaniem ruchu na kilku odcinkach, w tym wybiegających poza Łódź. Jak poinformowały lokalne władze,, na razie nie udało się znaleźć rozwiązania tej sytuacji.

UMŁ: Mamy problemy, ale to nie jest łódzka specyfika

– Organizatorzy transportu zbiorowego i przewoźnicy borykają się z problemem braku kierowców w całym kraju – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Przyznaje jednocześnie, że problem ten wciąż jest odczuwalny w Łodzi. Nadal też szczególnie dużo etatów bez obsady pozostaje wśród kierowców autobusów. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma zaś lepiej radzić sobie z zapewnianiem odpowiedniej liczby motorniczych.

Jakie są przyczyny tego zjawiska? Przedstawiciel magistratu wskazuje tu na rosnącą liczbę brygad wystawianych przez MPK, choć komunikacja miejska wciąż funkcjonuje z częstotliwością bazową niższą niż przed wybuchem pandemii koronawirusa na przełomie lutego i marca 2020 r. – Decyduje o tym również przechodzenie zasłużonych pracowników na emerytury – dodaje nasz rozmówca. Powstałej luki pokoleniowej na razie nie udało się skutecznie zasypać.

Nabór trwa nieustannie

– MPK-Łódź cały czas prowadzi nabór, aby zapewnić odpowiednią liczbę ludzi do pracy – wskazuje rzecznik Zarządu Dróg i Transportu. Należy przy tym spodziewać się, że niebawem istotna okaże się także kwestia liczby prowadzących tramwaje. Proces przywracania rucju na nieczynnych odcinkach sieci przebiega bowiem powoli, ale trwają remonty kilku ulic, na których przewozy wstrzymano w ciągu ostatnich pięciu lat. Dotyczy to m.in. Wojska Polskiego czy Legionów.

Na ile trudna sytuacja kadrowa MPK wpływa na rozkład jazdy tramwajów i autobusów? Tomasz Andrzejewski nie wskazuje żadnych przykładów odwołania kursów czy rezygnacji z ich uruchomienia wywołanych bezpośrednio brakami wśród prowadzących. Na pewno jednak trudno obecnie mówić o możliwościach uruchomienia dużej liczby dodatkowych połączeń.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5