Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: W weekend opóźnione otwarcie dwóch przystanków kolejowych

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-06-11 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: W weekend opóźnione otwarcie dwóch przystanków kolejowych
fot. Koziołek56, lic. CC BY-SA 4.0Przystanek kolejowy Łódź-Retkinia w trakcie budowy
Zakończyła się opóźniona inwestycja przystankowa w Łodzi, a w najbliższych dniach pasażerowie skorzystają po raz pierwszy z nowych przystanków na Retkini i przy ul. Warszawskiej. Zatrzymają się tam głównie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługujące trasy do Sieradza i do Zgierza. Trwają przygotowania do dalszej rozbudowy sieci przystanków w aglomeracji.

Sieć przystankowa w Łodzi zostanie rozszerzona o dwa kolejne nowe obiekty: Łódź Warszawska na rubieżach dzielnicy Bałuty, na osiedlu Marysin, u zbiegu skrzyżowania Warszawskiej i Skrzydlatej, oraz Łódź-Retkinia przy jednym z większych blokowisk znajdujących się w dzielnicy Polesie. Na pierwszym z nich zatrzymają się pociągi z Łodzi-Widzewa do Zgierza po linii kolejowej nr 16. Drugi znajduje się zaś na linii nr 14 pomiędzy Łodzią Kaliską a Łodzią-Lublinkiem i będzie obsługiwał głównie kursy wyjeżdżające w kierunku Sieradza.

Opóźnienie związane z pracami energetycznymi

– Nowe przystanki będą funkcjonować od najbliższego weekendu – potwierdził Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – To dobra wiadomość dla mieszkańców Łodzi – ocenił. Samorząd przekazał zarządcy infrastruktury kolejowej środki na rozbudowę infrastruktury pasażerskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Pierwsze pociągi zatrzymają się na Retkini i przy ul. Warszawskiej w najbliższą niedzielę.

Przypomnijmy, że otwarcie przystanków było kilkakrotnie przekładane i jest opóźnione o ponad pół roku. Kilka miesięcy temu PKP PLK informowały już o zakończeniu prac zasadniczych, ale problemem pozostawał brak przyłączy energetycznych. Zarządca infrastruktury nie zdecydował się zaś na dopuszczenie obiektów do ruchu pasażerskiego bez m.in. oświetlenia peronowego, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.

Intensywna rozbudowa sieci przystankowej będzie kontynuowana

Samorząd województwa łódzkiego przedstawił także szczegóły dotyczące kolejnego z projektowanych przystanków na terenie aglomeracji łódzkiej – o roboczej nazwie Pabianice-Północ. Dwa perony zostaną zbudowane przy przejeździe kolejowym w ciągu drogi krajowej nr 71. W sąsiedztwie – przy ul. Karniszewickiej – powstać ma parking samochodowy i wiata rowerowa. Zostanie wybudowana także nowa infrastruktura piesza.

W ciągu minionej dekady lista czynnych przystanków kolejowych w aglomeracji łódzkiej uległa znacznemu rozszerzeniu. Ponownie otwarty został dworzec Łódź-Chojny, wybudowane zostały nowe przystanki Łódź Pabianicka i Łódź-Dąbrowa, a także Zgierz-Jaracza, odtworzono perony na łódzkich Stokach i przy osiedlu Arturówek, zaś dawny przystanek Radogoszcz został zastąpiony przez nowy – Łódź-Marysin. Po wznowieniu ruchu na Olechów otwarte zostały przystanki Olechów-Wiadukt, Olechów-Zachód i Olechów-Wschód, a później też Andrzejów-Szosa. W ostatnich miesiącach pociągi zaczęły się zaś zatrzymywać na Radogoszczu-Wschodzie. To kolejny przystanek w tej części miasta, bo kilka lat temu otwarte zostały również perony na osiedlu Radogoszcz-Zachód.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5