Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź. W wakacje zamknięcie ważnego skrzyżowania

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-04-20 12:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź. W wakacje zamknięcie ważnego skrzyżowania
fot. Roman CzubińskiSkrzyżowanie al. Śmigłego-Rydza z ul. Dąbrowskiego
Skrzyżowanie al. Śmigłego-Rydza z Dąbrowskiego zostanie przebudowane. Wymiana torów połączona ze zmianą geometrii będzie wymagała wyłączenia ruchu tramwajów na ok. trzech miesięcy. Przedsięwzięcie będzie pierwszym etapem realizacji projektu infrastrukturalno-taborowego „Tramwaj dla Łodzi”, zwanego też „Trasą W-Z 2”.

Przebudowa obejmie całą ul. Dąbrowskiego od al. Śmigłego-Rydza do Rzgowskiej. Zakres zaplanowany do wykonania w tym roku to jednak tylko wymiana torów (wraz ze zmianą układu drogowego) na wspomnianym skrzyżowaniu i na odcinku do ul. Podgórnej. ZDiT oczekuje realizacji pierwszego etapu do 14 października bieżącego roku, drugiego – obejmującego resztę prac – do 28 lutego 2017 r. Również w przyszłym roku zostaną wykonane prace wykończeniowe na samym skrzyżowaniu (zostaną one potraktowane jako zamówienie uzupełniające).

Lepsze tory, mniej kolizji

Oprócz wymiany zużytych elementów nawierzchni wykonawca będzie musiał zmienić geometrię skrzyżowania. – Torowisko zostanie przesunięte do osi jezdni. Wróci na północną stronę ulicy dopiero za ul. Podgórną – mówi K. Mikołajec. – Dzięki temu zniknie konieczność przecinania w relacji wschód – zachód torowiska przez samochody jadące w tym samym kierunku, co tramwaj. Skrzyżowanie zostanie przebudowane według nowych standardów: pojawią się przejazdy rowerowe, zmieni się geometria przejść dla pieszych. Wzdłuż Dąbrowskiego powstanie też droga rowerowa – uzupełnia rzecznik ZDiT Piotr Grabowski. Skrzyżowanie Dąbrowskiego z al. Śmigłego-Rydza ma ponadto zostać podłączone do Obszarowego Systemu Sterowania Ruchem.

W końcowym efekcie torowisko na całej długości ul. Dąbrowskiego zostanie odseparowane od jezdni. W okolicach skrzyżowania Dąbrowskiego – Kilińskiego trzeba będzie w tym celu wyburzyć kamienicę. Jej miejsce zajmie przesunięta jezdnia.

Miał być bieżący remont, ale...

Przetarg został już ogłoszony. Kryteria oceny ofert to w 85% cena, w 15% – okres gwarancji. Termin składania ofert upływa 30 maja. – Wykonawca powinien zostać wyłoniony w ciągu dwóch miesięcy. Aby zminimalizować utrudnienia, rozpoczniemy prace w wakacje, ale ze względu na zakres inwestycji nie zdążymy ich wtedy zakończyć – przewiduje wicedyrektor ZDiT. Ruch drogowy wzdłuż al. Śmigłego-Rydza (DK14) będzie utrzymany przez cały czas. Nie uda się natomiast utrzymać przez cały czas przejezdności ul. Dąbrowskiego, która zostanie zamknięta na kilka miesięcy.

O samym flagowym łódzkim projekcie tramwajowym do realizacji w perspektywie finansowej 2014-2020 pisaliśmy już na naszym portalu. Wybór przebudowy skrzyżowania Śmigłego-Rydza – Dąbrowskiego do przebudowy w pierwszej kolejności wynika z faktu, że ZDiT dysponuje już projektem budowlanym oraz niezbędnymi zezwoleniami. Inny powód to bardzo zły stan torowiska, utrudniający przejazd zarówno tramwajem, jak i samochodem. – MPK nieraz zgłaszało w związku z tym uwagi. Początkowo planowaliśmy remont bieżący, jednak zakres koniecznych prac byłby tak duży, że nie opłacałoby się przeprowadzać ich tuż przed docelową przebudową – mówi K. Mikołajec.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak będzie wyglądał elektrobus przyszłości?

Komunikacja

Jak będzie wyglądał elektrobus przyszłości?

Michał Szymajda 20 kwietnia 2016

Singapur. Do końca roku ruszy system autonomicznych busów GRT

Mobilność

Singapur. Do końca roku ruszy system autonomicznych busów GRT

Jakub Dybalski 20 kwietnia 2016

Dlaczego przegubowe elektryczne solarisy jeżdżą w Barcelonie

Komunikacja

Dlaczego przegubowe elektryczne solarisy jeżdżą w Barcelonie

Jakub Dybalski 20 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5