Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: W lipcu zamówienie na kolej miejską

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-06-28 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: W lipcu zamówienie na kolej miejską
Pociąg ŁKA w Łodzifor. Kasper Fiszer
Łódź zamówi niezależnie od samorządu wojewódzkiego przewozy kolejowe – zapowiedział Zarząd Dróg i Transportu. Dodatkowe kursy zostaną uruchomione w związku z rozpoczynającą się przebudową ul. Rokicińskiej, która biegnie równolegle do linii kolejowej z Łodzi-Widzewa do Koluszek. Na razie nie znamy relacji, w jakiej prowadzone będą przewozy, ale sprawa powinna znaleźć rozstrzygnięcie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Na początku roku informowaliśmy o ogłoszeniu przez miasto Łódź zamiaru zawarcia umowy z przewoźnikiem kolejowym dotyczącej obsługi komunikacji zastępczej na czas remontu wschodniego odcinka ul. Rokicińskiej w dzielnicy Widzew, która prowadzi na osiedle Andrzejów i do miejscowości gminy Andrespol. Choć pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Przewozów Regionalnych są zintegrowane taryfowo z miejskim transportem publicznym, kursy byłyby jedynymi zamawianymi bezpośrednio przez Łódź, a nie przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Na początku roku zakontraktowanie przewozów było jedynie rozważane, dziś scenariusz ten wydaje się w zasadzie pewny.

ZDiT zamówi kilka par kursów

– Cały czas podtrzymujemy chęć uruchomienia dodatkowych kilku par pociągów, które będą stanowiły komunikację zastępczą podczas remontu ul. Rokicińskiej – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. – Postępowanie w tej sprawie będziemy mogli rozpocząć w lipcu – dodaje. Konieczne było bowiem zachowanie półrocznego odstępu pomiędzy ogłoszeniem zamiaru zamówienia usługi a wszczęciem właściwej procedury.

Najprawdopodobniej dodatkowymi pociągami będzie można podróżować na takich samych zasadach, jak wszystkimi innymi kursami osobowymi w regionie łódzkim. – Wspólne honorowanie biletów przez ZDiT, ŁKA i PR pozwoli mieszkańcom posiadającym łódzkie bilety na komunikację miejską podróżować bez dodatkowych kosztów do centrum miasta pociągiem – usłyszeliśmy bowiem od przedstawiciela Zarządu. Miasto nie podaje na razie informacji dotyczących np. dokładnej liczby i relacji planowanych połączeń.

Pociągi mogłyby ruszyć po wakacjach, remont zacznie się w ich trakcie

– Niebawem będą znane szczegóły kursowania – zapewnia przy tym Tomasz Andrzejewski. – Mamy nadzieję, że uda się uruchomić połączenia po wakacjach – dodaje. Przez pierwsze tygodnie remontu ul. Rokicińskiej pasażerowie nie będą więc mogli liczyć na ułatwienia związane z ruchem kolejowym. – Prace na Rokicińskiej mają się rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia – przypomina bowiem nasz rozmówca. – Podpisana jest już umowa z wykonawcą, trwają ustalenia prowadzenia robót i organizacji ruchu – relacjonuje. Przebudowa ma potrwać do końca 2019 r.

Kolej ma coraz większe znaczenie w obsłudze łódzkiej komunikacji miejskiej. Przewozy wewnątrz Łodzi i w ścisłej aglomeracji mają bardzo duży udział w odnotowywanym przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną wzroście liczby przewiezionych pasażerów. Honorowanie biletów miejskich w pociągach wojewódzkiego przewoźnika wprowadzono w kwietniu zeszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań. Tramwaj w barwach pociągu

Komunikacja

Poznań. Tramwaj w barwach pociągu

Jakub Dybalski 01 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5