Partnerzy serwisu:
Mobilność

Łódź: W kwietniu startuje sieć elektrycznych skuterów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-04-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Łódź: W kwietniu startuje sieć elektrycznych skuterów
fot. Roman Czubiński
Za dziesięć dni Łódź wzbogaci się o kolejny środek transportu. W centrum miasta będzie można wypożyczać elektryczne skutery. W przeciwieństwie do Łódzkiego Roweru Publicznego pojazdy nie będą miały stacjonarnych wypożyczalni – ich lokalizowanie i wypożyczanie będzie możliwe tylko poprzez aplikację mobilną. Obsługą systemu zajmie się prywatna firma z polskim kapitałem bez dopłat ze środków publicznych.

Skutery będą dostępne do wypożyczania od 26 kwietnia. Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej data uruchomienia systemu dobrze wpisze się w kalendarz rewitalizacji obszarowej, obejmującej szereg prac na ulicach w centrum. – To ważne także z powodu serii inwestycji, które rozpoczynamy na łódzkich drogach. Mam nadzieję, że nowy środek transportu okaże się pomocny w upłynnianiu ruchu. Niektórzy kierowcy, przyzwyczajeni jednak do samodzielnej jazdy, będą mogli wykorzystać ekologiczny skuter zamiast samochodu – uważa prezydent. Oferta jest adresowana do tych, którzy potrzebują środka transportu szybszego od roweru. W dobie dużych utrudnień związanych ze wspomnianymi pracami skuter może okazać si szybszy i przydatniejszy także od samochodu.

Cena będzie wynosiła początkowo 59 groszy za minutę z 15-procentowymi zniżkami dla studentów i seniorów. Wartość opłaty za cały dzień użytkowania zostanie ograniczona do 69 zł. Skuter można też zdalnie zarezerwować – za czas postoju użytkownik zapłaci tylko 9 groszy za minutę. System płatności nie jest oparty na przedpłaceniu, co oznacza, że użytkownik płacimy tylko na bieżąco za rzeczywiście przejechany czas.

– Pojazdy elektryczne są ekologiczne, dlatego staramy się promować je w Łodzi. Od kilku lat samochody elektryczne mogą parkować za darmo w strefie płatnego parkowania, a hybrydowe korzystają ze zmniejszonej stawki. Myślę, że łodzianie pokochają skutery, podobnie jak Łódzki Rower Publiczny – dodaje przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak. Według samorządowca będzie też można wykorzystywać elektryczne jednoślady w połączeniu z dojazdami do centrum komunikacją miejską. Skuterami, tak jak innymi motorowerami, można jeździć po łódzkich buspasach, a także po szeregu ulic wyłączonych z ruchu samochodowego.

Marcin Maliszewski z Blinkee zwraca uwagę na bezpieczeństwo oferowanej przez firmę usługi. – Nie było jak dotąd żadnych wypadków z udziałem naszych pojazdów – i to mimo tego, że ponad 60% naszych użytkowników w miastach, w których działamy, nigdy wcześniej nie jeździło skuterem – poskreśla.

Skutery, w przeciwieństwie do Łódzkiego Roweru Publicznego, nie będą miały stacji. Ich wyszukiwanie i wypożyczanie będzie możliwe tylko za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Aby się zarejestrować, należy wysłać do Blinkee skan odpowiednich dokumentów (w tym – prawa jazdy), których weryfikacja trwa ok. 24 godzin. Po jej zakończeniu i przeczytaniu regulaminu można już wypożyczać skutery. Należy też pamiętać, by po zakończeniu korzystania z jednośladu zostawić go w przestrzeni miejskiej zgodnie z przepisami ruchu drogowego – najlepiej na miejscu parkingowym.

– Skuterów będzie początkowo 27, ale stopniowo będziemy włączać do sieci kolejne, tak by pod koniec roku było ich 70. Wraz z rozbudową floty będziemy poszerzać granice strefy, włączając do niej największe osiedla – zapowiada Daniel Rostkowski z Blinkee. Skuterem będzie jednak można wyjechać poza granice strefy – użytkownik ma tylko obowiązek powrotu do strefy w celu jego zwrotu.

Na razie granice strefy obejmują głównie centrum miasta. – Kształt mapy wynika też z doświadczenia firmy, która będzie chroniła nasze pojazdy – wyjaśnia Rostkowski. Pytany, czy firma nie obawia się problemów z wandalizmem, które stały się bolączką operatora Łódzkiego Roweru Publicznego, zaprzecza. – Akty wandalizmu zdarzają się wszędzie. Nie obawiamy się ich w Łodzi bardziej, niż w innych miastach – deklaruje.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Wrocław. Ruszył skuter sharing na 100 pojazdów

Komunikacja

Łódź: Blinkee ma konkurencję. Skutery wypożycza też TrybEco

Mobilność

Warszawa. Skuter-sharing już od marca

Mobilność

Warszawa. Skuter-sharing już od marca

Jakub Dybalski 28 lutego 2017

Izraelczycy wymyślili „kieszonkowy” skuter na prąd

Mobilność

Zobacz również:

Wrocław. Ruszył skuter sharing na 100 pojazdów

Komunikacja

Łódź: Blinkee ma konkurencję. Skutery wypożycza też TrybEco

Mobilność

Warszawa. Skuter-sharing już od marca

Mobilność

Warszawa. Skuter-sharing już od marca

Jakub Dybalski 28 lutego 2017

Izraelczycy wymyślili „kieszonkowy” skuter na prąd

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5