Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: W czerwcu początek budowy Pasażu Majewskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-05-06 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: W czerwcu początek budowy Pasażu Majewskiego
wiz. UMŁ
Realizacja jednej z najbardziej efektownych inwestycji w ramach rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi ma rozpocząć się przyszłym miesiącu. Ulice Włókienniczą i Jaracza połączy Pasaż Majewskiego – zupełnie nowa ulica, mająca być miejscem relaksu dla mieszkańców i atrakcją turystyczną. Wykonanie wszystkich prac będzie kosztowało ponad 18 mln zł.

Na tyłach kamienic przy Włókienniczej przez lata straszył dziki parking i zrujnowane komórki. Na miejscu pozostałym po ich wyburzeniu powstanie pasaż, zaprojektowany jako wizytówka całej łódzkiej strefy rewitalizacji. Do końca 2021 r. między ulicą Włókienniczą (również przebudowywaną w całości wraz z kamienicami) a Jaracza zostanie wybudowana fontanna tryskaczowa, plac zabaw oraz ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne. Całość zostanie utwardzona ozdobną nawierzchnią z płyt betonowych i kamiennych. – Pojawi się też dużo roślinności. Wśród nowych nasadzeń znajdą się grusze drobnoowocowe, tulipanowce amerykańskie czy hortensje – uzupełnia dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Aranżacja przestrzeni ma sprzyjać rekreacji. Znajdą się tu ławki, altany i stojaki rowerowe. Ruch samochodowy zostanie ograniczony do minimum dzięki wysuwanym słupkom (zapewne podobnym do tych, które od kilku lat zabezpieczają ul. Piotrkowską na odcinku deptakowym).

Prace budowlane mają rozpocząć się na dobre w połowie czerwca. Pierwszym etapem będą roboty podziemne: remont i naprawa kanalizacji, sieci wodnej i gazowej oraz doprowadzenie ciepłociągu do pobliskich kamienic. Według zapowiedzi ZIM przebudowana zostanie także sieć elektryczna i system oświetlenia. Całkowity koszt inwestycji to 18,283 mln zł.

Partonem pasażu będzie jeden z najbardziej znanych łódzkich architektów XIX wieku – Hilary Majewski. Zaprojektował – między innymi – przędzalnię Izraela Poznańskiego przy Ogrodowej, kolonię domów robotniczych na Księżym Młynie, zabudowę pasażu Meyera (dziś ul. Moniuszki), pałac Edwarda Herbsta przy Przędzalnianej i Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104 (obecną siedzibę Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego). Przy Włókienniczej 11, tuż obok wylotu pasażu, zachował się dom, który wybudował sam dla siebie. Również ten obiekt w ramach rewitalizacji ma doczekać się gruntownego odnowienia. Jego remont rozpocznie się jesienią bieżącego roku. Po zakończeniu prac fasadę mają pokryć pnącza.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5