Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: W ciągu miesiąca tramwaje wrócą na Północną

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
23-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
22-11-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: W ciągu miesiąca tramwaje wrócą na Północną
fot. Roman Czubiński
Tramwaje powrócą na ul. Północną jeszcze przed Bożym Narodzeniem – poinformował dziś łódzki Urząd Miasta. W połowie grudnia zostaną zaś uruchomione obie jezdnie. Na placu budowy trwają teraz głównie prace bitumiczne oraz brukarskie.

– Sieć trakcyjna jest rozwieszona już na całym odcinku. Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się próbny przejazd tramwajów. Przed Świętami planujemy uruchomić tramwaje na Ogrodowej i Północnej – informuje wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Andrzej Mikołajewski.

Wkrótce decyzje co do układu linii

Jak dodaje, trwają szczegółowe uzgodnienia układu linii po przywróceniu ruchu. – Jest to związane z możliwością uruchomienia tramwajów na ul. Franciszkańskiej. Bardziej szczegółowe informacje będziemy mogli podać w ciągu tygodnia – półtora – deklaruje. Zarówno na skrzyżowaniu z Zachodnią, jak i z Franciszkańską oraz Kilińskiego tramwaje mogą skręcać w obu relacjach, co otwiera wiele kombinacji (choć na wspomnianej Franciszkańskiej wciąż jest możliwy dojazd jedynie do zjazdu międzytorowego na wysokości Centrum Krwiodawstwa). W połączeniu z nowym łukiem przy Nowomiejskiej (południe – wschód) otwiera to co najmniej kilka możliwości.

Technicznie torowisko powinno być w pełni gotowe do ruchu ok. 10 grudnia, data przywrócenia ruchu liniowego będzie jednak zależała od inwestycji sąsiednich. Władze Łodzi zakładają, że również na Plac Wolności z przyległymi odcinkami ul. Pomorskiej, Legionów i Nowomiejskiej tramwaje powrócą pod koniec bieżącego roku.

Wcześniej, w najbliższy weekend, zostanie oddana do użytku cała jezdnia południowa ul. Ogrodowej i Północnej między Zachodnią a Franciszkańską. Całe „Bulwary Północne” (takiej nazwy dla dwupasmowej arterii używa Urząd Miasta) będą gotowe jeszcze w tym roku.

Błąd przy Nowomiejskiej już naprawiony

Więcej szczegółów technicznych związanych z bieżącym etapem ujawnia przedstawiciel wykonawcy (Trakcja) Piotr Kozlar. – Kładzenie mas bitumicznych na jezdni południowej zakończy się w piątek, o ile pozwoli pogoda. Bez względu na to, czy nam się uda, ruch z nitki północnej na południową zostanie przerzucony w nocy z soboty na niedzielę. Umożliwi nam to połączenie torów w ciągu ul. Nowomiejskiej. Będzie to trwało około tygodnia. Następnie wykonamy warstwę ścieralną na jezdni północnej – zapowiada. Około połowy grudnia ruch samochodów i autobusów będzie odbywał się już po obu nitkach.

Spytaliśmy o wadliwie położone fundamenty ciągłe torowiska, przez które tory przy skrzyżowaniu z Nowomiejską się nie zbiegały. Kozlar zapewnia, że ich wyprostowanie nie trwało długo. – Konieczne prace trwały dwa dni. Jeśli chodzi o koszty – poniosła je nasza firma, a nie zamawiający – podkreśla.

Powody opóźnienia: archeologia i kanał

Inwestycja miała zostać zakończona we wrześniu, jednak – jak tłumaczy wykonawca oraz władze miasta – trwające ok. pół roku prace archeologiczne oraz zabezpieczanie kanału wymusiły przesunięcie terminu. Podczas inwestycji zabezpieczono też podziemny kanał rzeki Łódki na około stumetrowym odcinku od ul. Franciszkańskiej na zachód. – Po wejściu do środka okazało się, że obiekt był w na tyle złym stanie, że groził katastrofą budowlaną. Rozwiązaliśmy jednak ten problem – zarówno projektowo, jak i wykonawczo – mówi Mikołajewski. Warto zaznaczyć, że przez pewien czas miasto zapowiadało zakończenie prac jeszcze w listopadzie.

– Północna ma być miejscem tętniącym życiem i jedną z wizytówek miasta, chętnie odwiedzaną przez turystów – deklaruje wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. Temu celowi ma służyć większa ilość zieleni (w tym – pnącza na pergolach), meble miejskie, poszerzone chodniki oraz droga rowerowa. Wartość inwestycji to ok. 45 mln zł.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5