Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Trasa W-Z - są ściany, pora na strop

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2014-01-30 12:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Trasa W-Z - są ściany, pora na strop
Ixilito, lic. Wikimedia CommonsTrasa W-Z w Łodzi
Ściany tunelu łódzkiej Trasy W-Z (odcinek Piotrkowska - al. Kościuszki) są już gotowe w 70 procentach. Choć w ubiegłym tygodniu mróz wymusił zatrzymanie prac, inwestor i wykonawca zapewniają, że inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem.

- W ubiegłym tygodniu, w okolicach środy, temperatura poniżej -10 stopni spowodowała przerwanie prac - przyznaje kierownik budowy Jakub Osiecki z Mostów - Łódź. Przerwa trwała jednak tylko przez okres weekendu. - Od poniedziałku 27 stycznia znów zaczęliśmy prace jednym zestawem do wykonywania ścian szczelinowych - dodaje. Drugi zestaw został przeniesiony między al. Kościuszki a Wólczańską.

Podobnie, jak na budowie dworca Łódź Fabryczna, sprzymierzeńcem wykonawcy jest głębokość, na jakiej powstaje obiekt. - Prace przy wykonywaniu ścian szczelinowych można w zasadzie wykonywać przy temperaturze nie niższej, niż -10 stopni. Tutaj jednak, ponieważ prowadzimy je ok. 2 metrów poniżej istniejącego terenu, jedyną przeszkodą jest transport betonu, który na budowie musi osiągnąć temperaturę powyżej +10 stopni w momencie przed wbudowaniem - tłumaczy kierownik. Wykonawca nie korzysta z pomp do betonowania, wykorzystując metodę "Kontraktor", czyli wlewanie betonu bezpośrednio do leja.

- Są prace, które musieliśmy zawiesić z powodu temperatury, ale nie są to roboty kluczowe, które mogłyby spowodować opóźnienie - twierdzi wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu Katarzyna Mikołajec. Na odcinku Piotrkowska - al. Kościuszki zakończyło się wykonywanie ścian szczelinowych tunelu. Odcinek ten liczy 170 m długości. To ok. 70 procent całej części zakrytej tunelu, która będzie liczyła 240 m (pozostałe fragmenty drogi, od Piotrkowskiej do Kilińskiego i od al. Kościuszki do Wólczańskiej, będą poprowadzone jedynie w murach oporowych). Ponad stropem, na poziomie 0, znajdzie się pierwsze łódzkie zintegrowane centrum przesiadkowe - tzw. Dworzec Tramwajowy Centrum.

Tunel będzie miał trzy ściany szczelinowe (dwie boczne i środkową, rozdzielającą jezdnie al. Mickiewicza). Teraz wykonawca przygotowuje się do wykonywania wykopu między ścianami. - Zbierzemy wierzchnią warstwę gruntu, ok. 2-2,5 metra. Zaczniemy rozkuwać to, co w momencie betonowania jest tzw. słabym betonem i jest przewidywane do rozkucia. Następnie wykonamy oczepy, na oczepach ustawimy belki i w ten sposób otrzymamy pierwsze części stropu tunelu - wyjaśnia J. Osiecki.

Ściany szczelinowe powstają też między Piotrkowską a Sienkiewicza. Po zakończeniu wyburzania przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem z Piotrkowską stanie się możliwe ich połączenie z dotychczas wykonanym odcinkiem.

W pierwszych dniach lutego wykonawca planuje przesunięcie ruchu samochodów na pas zewnętrzny, by jak najbardziej oddalić ruch drogowy od prowadzonych robót. Dokładny termin przekładki ruchu zależy jednak od pogody. W przyszłym tygodniu do pierwotnego układu ma także powrócić przejście dla pieszych wzdłuż al. Kościuszki, przesunięte na czas wylewania ścian.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź. W poniedziałek otwarcie Trasy Górna. Także dla autobusów

Komunikacja

Łódź. W poniedziałek otwarcie Trasy Górna. Także dla autobusów

Roman Czubiński 28 sierpnia 2014

Łódź: Śledztwo w sprawie Trasy W-Z

Prawo & Finanse

Łódź: Śledztwo w sprawie Trasy W-Z

Roman Czubiński 08 sierpnia 2014

Łódź. Jeszcze trudniej ze wschodu na zachód

Przestrzeń

Łódź. Jeszcze trudniej ze wschodu na zachód

Kasper Fiszer 13 marca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5