Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Tramwaj wróci na Kilińskiego najpóźniej w sierpniu

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-07-06 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Tramwaj wróci na Kilińskiego najpóźniej w sierpniu
fot. Roman Czubiński
Przebudowa skrzyżowania Kilińskiego – Dąbrowskiego powoli zmierza ku końcowi. Nowy termin przywrócenia komunikacji tramwajowej na południowym odcinku ul. Kilińskiego to to sierpień, władze miasta sugerują jednak jego możliwe przyspieszenie. Znacznie później, bo co najmniej za rok, tramwaje powrócą na Dąbrowskiego.

Na skrzyżowaniu Dąbrowskiego i Kilińskiego rozpoczęło się układanie torowiska. – Montowany jest węzeł rozjazdowy (montaż zwrotnic, przecięcie torów na skrzyżowaniu). Ułożono płyty torowe w ciągu ulicy Kilińskiego. Trwa spawanie szyn i montaż torów na tej ulicy – informuje komunikat prasowy Urzędu Miasta. Montowane są też systemy sterowania i ogrzewania rozjazdów. Niestety, tym razem odtworzono tylko tory w relacjach sprzed przebudowy, nie dodając nowych łuków południe – wschód i południe – zachód. Ich oddanie do użytku mogłoby poprawić elastyczność sieci i umożliwić choćby bardziej dogodne wyznaczanie objazdów w tej części Łodzi.

Jednocześnie z kluczowymi pracami trwa wykonywanie szeregu drobniejszych robót, bez których jednak inwestycja nie byłaby kompletna. Trwa budowa peronu, chodników i dróg rowerowych oraz układanie krawężników. Wkrótce rozpocznie się wykonywanie nawierzchni na jezdniach.

Zarząd Inwestycji Miejskich deklaruje przywrócenie przejezdności skrzyżowania dla tramwajów najpóźniej 5 lipca. Początkowe plany, jeśli chodzi o termin, były znacznie ambitniejsze. Początkowo wykonawca zgodził się na przywrócenie przejezdności dla tramwajów w ciągu Kilińskiego już 1 czerwca (wtedy właśnie planowano rozpocząć przebudowę równoległej al. Śmigłego-Rydza). Okazało się jednak, że pracownicy firmy napotkali szereg problemów, związanych zarówno z instalacjami podziemnymi, jak i kradzieżami materiałów. Ostatecznie, z innych powodów, przesunięto także moment rozpoczęcia przebudowy al. Śmigłego-Rydza. – Wcześniejsza deklaracja wykonawcy była ukłonem w naszą stronę. Niestety, zbyt optymistycznie podeszliśmy wcześniej do tego tematu – przyznała niedawno wicedyrektor ZIM Katarzyna Mikołajec.

Na zakończenie całej inwestycji będzie trzeba jednak poczekać znacznie dłużej, bo aż do drugiej połowy przyszłego roku. Wart 50 mln zł kontrakt obejmuje bowiem przebudowę ul. Dąbrowskiego na dwukilometrowym odcinku od Rzgowskiej do Podgórnej (skrzyżowanie z al. Śmigłego-Rydza przebudowano już w latach 2016-2017). Efektem inwestycji będzie powstanie wydzielonego torowiska na całej długości ulicy (dotychczas fragmenty odseparowane od jezdni przeplatały się tu z tymi, na których tramwaje jeździły po tej samej przestrzeni, co samochody). Na części długości torowisko będzie obsadzone trawą. Powstaną także nowe chodniki, droga rowerowa, nawierzchnia jezdni oraz wyniesione przystanki (częściowo jako wspólne autobusowo-tramwajowe).

Przebudowa ulicy Dąbrowskiego to element wartego 660 mln złotych projektu „Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowej w Łodzi”, zwanego potocznie „Tramwajem dla Łodzi”. Zakres przedsięwzięcia to modernizacja 11 km torowisk, jezdni i chodników, budowa dwóch nowych odcinków linii tramwajowych (ul. Broniewskiego i przedłużenie al. Grohmanów), gruntowna przebudowa zajezdni na Chocianowicach oraz zakup 30 wagonów niskopodłogowych. Dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” będzie wynosiło 411 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
„Tramwaj dla Łodzi” powoli nabiera rozpędu

Komunikacja

„Tramwaj dla Łodzi” powoli nabiera rozpędu

Roman Czubiński 22 czerwca 2018

Łódź: Przebudowa Dąbrowskiego nabiera tempa [zdjęcia]

Komunikacja

Łódź: Przebudowa Dąbrowskiego nabiera tempa [zdjęcia]

Roman Czubiński 09 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5