Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Stefanowskiego będzie kolejnym woonerfem

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-02-12 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Stefanowskiego będzie kolejnym woonerfem
fot. Stefan Brajter, Urząd Miasta ŁodziStefanowskiego przy Potza - stan obecny
Ulica Stefanowskiego między Potza a Radwańską ma stać się jeszcze w tym roku podwórcem miejskim. Projekt przebudowy zostanie przygotowany w oparciu o koncepcję przygotowaną przez studentów Politechniki Łódzkiej. Inwestycja będzie realizowana dzięki przegłosowaniu wniosku w budżecie obywatelskim na bieżący rok.

– Ulica Stefanowskiego jeszcze w tym roku powinna stać się zielonym punktem na mapie Łodzi, miejscem przyjaznym dla studentów i wszystkich mieszkańców – zapowiada mgr Adam Owczarek z Politechniki Łódzkiej, autor związanego z przebudową ulicy wniosku do budżetu obywatelskiego. Koncepcję wyglądu ulicy stworzyli studenci Politechniki (Patryk Wacławiak, Milena Rypa, Daria Bartosik i Jan Kowalski), którzy podczas letnich warsztatów opracowywali plan modernizacji całego kwartału między Wólczańską, Stefanowskiego, al. Politechniki i ul. Potza.

Złożenie wniosku do budżetu obywatelskiego było już pomysłem mgr. Owczarka. Dodatkowym zamiarem było włączenie się w przygotowania do tzw. Zielonego Expo[https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/lka-chcemy-obsluzyc-expo-horticultural-2024-w-lodzi-85952.html] (organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych i Biuro Wystaw Międzynarodowych wystawy, poświęconej ogrodom i zieleni w mieście, mającej się odbyć w roku 2024). – Przez ulicę ma przebiegać trasa łącząca Park Klepacza z Parkiem Poniatowskiego. Zaproponowany przez nas zielony tunel bardzo dobrze pasowałby do tej koncepcji – argumentuje pomysłodawca.

Koncepcja przewiduje uporządkowanie strefy parkowania, wygospodarowanie miejsca dla ogródków gastronomicznych i parkletów oraz ustawienie ławek i stojaków dla rowerów. Pasma zieleni (drzew i niższej roślinności) będą oddzielały strefy piesze od pieszo-jezdnych. Priorytet na ulicy będzie miał ruch pieszy i rowerowy. – Jesteśmy w trakcie uzgadniania szczegółów z Zarządem Dróg i Transportu – informuje mgr Owczarek. Jak dodaje, studenci początkowo planowali przebudowę w taki sposób całej ulicy aż do ul. Skorupki. Niestety, limity wartości inwestycji z budżetu obywatelskiego byłyby na tak długi odcinek niewystarczające. Inwestycja obejmie jednak także skrzyżowania.

– Zadanie ma charakter jednoroczny – informuje wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec. Trwa przygotowywanie programu funkcjonalno-użytkowego. Do końca czerwca lub w lipcu ZIM chce odebrać dokumentację projektową. Ma to pozwolić na rozpoczęcie prac budowlanych w okresie wakacyjnym oraz ich ukończenie w bieżącym roku. Szacowany koszt przebudowy to 2,2 mln zł.

Studenci dostarczyli dokładną koncepcję, na bazie której zostanie przygotowany projekt. Trzeba jednak jeszcze zweryfikować go w oparciu np. o analizę infrastruktury podziemnej. – W procesie projektowania będą jednak brali udział wnioskodawcy – zastrzega Mikołajec. Takie rozwiązanie ma zapobiec zbyt dalekiemu odejściu od zaproponowanej idei.

Ulica Stefanowskiego pełni ważną rolę w komunikacji między wydziałami Politechniki Łódzkiej. Jest częścią szlaku łączącego dwa kampusy uczelni. Na dalszym odcinku (Radwańska – Żwirki) jest wręcz jej drogą wewnętrzną, na której ruch jest regulowany szlabanami. Znaczenie ulicy dla PŁ znalazło nawet odzwierciedlenie w jej nazwie: jej patronem jest pierwszy rektor uczelni (1945-1948) prof. Bohdan Stefanowski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5