Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Stare Polesie znów bardziej zielone

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-03-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Stare Polesie znów bardziej zielone
Lipowa po przebudowie wiz. Urząd Miasta Łodzi
Łódź: Stare Polesie znów bardziej zielone
Łódź: Stare Polesie znów bardziej zielone
Łódź: Stare Polesie znów bardziej zielone
Dwie kolejne ulice na Starym Polesiu zyskają w tym roku nowe oblicze. Uporządkowaniu przestrzeni i uspokojeniu ruchu będzie towarzyszyło osadzenie jezdni drzewami i krzewami. Władze Łodzi są zadowolone z dotychczasowych efektów programu Zielone Polesie i zamierzają kontynuować go przez co najmniej kilka najbliższych lat.

– Planujemy w tym roku przebudować al. 1 Maja między Gdańską a Żeromskiego – informuje wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec. Projekt został przygotowany w ZIM już wcześniej, ze skierowaniem go do realizacji czekano jednak na działania Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, zarządzającej miejskimi wodociągami.

Ulica zostanie wykonana w nowym standardzie. Nawierzchnia chodników będzie dzielona na trzy części według zasad przyjętych dla strefy wielkomiejskiej. Nawierzchnia jezdni pozostanie jednak asfaltowa. Przybędzie prostopadłych lub skośnych miejsc parkingowych, które ZIM uważa za potrzebne na tym odcinku. Przede wszystkim jednak pojawi się dużo zieleni: wstępny plan przewiduje nasadzenie 43 drzew i ok. 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni niskiej. – Nie będzie to typowy woonerf, ale wprowadzenie strefy zamieszkania będzie wymagało od kierowców ustępowania miejsca pieszym i rowerzystom – wyjaśnia Mikołajec. Cechą charakterystyczną przebudowywanych ulic są ponadto szerokie chodniki.

Druga inwestycja na 2019 r. to przygotowany w uzgodnieniu z mieszkańcami projekt ul. Lipowej między Więckowskiego a Zieloną. Poprzedni odcinek Lipowej (al. 1 Maja – Więckowskiego) został przebudowany jako jeden z pierwszych w całym programie Zielone Polesie. Podział ulicy i materiały wykończeniowe będą nawiązywały do tej właśnie inwestycji. Również tu ZIM planuje zachować miejsca postojowe. Jezdnia, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe zostaną wykonane bez różnicy poziomów. Zastosowane rozwiązania wymuszą na kierowcach zachowanie dużej ostrożności, tak by ulica była przestrzenią przyjazną dla mieszkańców. Zieleni będzie tym razem nieco mniej (17 drzew i 2500 metrów kwadratowych krzewów).

Przetarg na obie przebudowy jest w trakcie przygotowywania. ZIM ma nadzieję na większą konkurencję wśród wykonawców – do tej pory w postępowaniach związanych z programem Zielone Polesie startował zwykle jeden oferent. Aby uniknąć zakłóceń, związanych z poprzednich latach z brakiem koordynacji Zielonego Polesia z pracami wodociągowymi ŁSI, Zarząd zaczął uzgadniać terminy obu rodzajów inwestycji. Wszystkie kolejne przebudowy ulic na Starym Polesiu mają być poprzedzane projektowaniem instalacji podziemnych. Wykonawca obu części inwestycji będzie wybierany wspólnie przez oba podmioty.

Według dyrektora Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Robert Kolczyński magistrat ma już przygotowane plany zmian na Starym Polesiu w kolejnych latach. W roku 2020 Łódź zamierza przebudować na ulicę-ogród ciąg tworzący tzw. „łódzkie kolanko” – fragment, na którym Lipowa przechodzi w Próchnika, zakręcając w gęstej miejskiej zabudowie pod kątem prostym – a także ul. Strzelców Kaniowskich na południe od dotychczas przebudowanych odcinków aż do 6 Sierpnia, Pogonowskiego i Lipową w stronę Zielonej. – Dokumentacje są już opracowane. W kolejnych latach inwestycje przeniosą się na południe od Zielonej – zapowiada szef Wydziału. Wszystkie wymienione ulice przebiegają w relacji północ – południe. – Drogi ze wschodu na zachód, takie jak 6 Sierpnia czy Skłodowskiej-Curie, będziemy realizować w kolejnych latach, aby nie pogarszać dostępności komunikacyjnej poprzez jednoczesne rozkopanie całej siatki ulic – tłumaczy Kolczyński.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów

Przestrzeń

Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów

Roman Czubiński 23 maja 2018

Łódź: Zmiany w koncepcjach ulic-ogrodów

Przestrzeń

Łódź: Zmiany w koncepcjach ulic-ogrodów

Roman Czubiński 21 lutego 2018

Łódź: Wólczańska kolejną ulicą-ogrodem

Przestrzeń

Łódź: Wólczańska kolejną ulicą-ogrodem

Roman Czubiński 14 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5