Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Stacja Lublinek zmieni nazwę?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-02 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Stacja Lublinek zmieni nazwę?
fot. Bismarck, domena publicznaStacja Lublinek
Łódzcy radni podjęli uchwałę, w której uznali za zasadną zmianę nazwy stacji kolejowej Lublinek na Łódź Lublinek. PKP Polskie Linie Kolejowe nie zajęły jeszcze stanowiska w tej sprawie. Dotychczas zarządca infrastruktury oczekiwał od samorządów, że te pokryją koszty analogicznych zmian. Projektodawczyni uchwały zauważa jednak, że PLK i tak będą zmieniać oznakowanie w związku z toczącym się remontem linii kolejowej nr 14.

Niedługo na wniosek władz Zielonej Góry zmienią się nazwy przystanków pozostających od kilku lat w granicach administracyjnych miasta, które do tej pory nie mają w swoich nazwach członu Zielona Góra. Dotyczy to punktów Przylep (od grudnia Zielona Góra Przylep) i Stary Kisielin (wkrótce Zielona Góra Stary Kisielin). Na początku lipca uchwałę wzywającą PKP Polskie Linie Kolejowe do dodania nazwy miasta do nazwy stacji kolejowej podjęła również Rada Miejska w Łodzi.

Trzydzieści lat temu „Łódź” dodano tylko do Andrzejowa

Łódzcy radni chcą, by zmieniła się nazwa stacji kolejowej Lublinek. – Podczas zmiany granic miasta Łodzi 1 stycznia 1988 r. ówczesne Polskie Koleje Państwowe zarządzające stacją, nie skorygowały nazwy obiektu – czytamy w uzasadnieniu podjętej uchwały (pis. oryg.). Jej projektodawca, radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD), przypomina, że zmianie uległa wówczas nazwa innej łódzkiej stacji – Andrzejowa (później Łódź Andrzejów).

Autorka uchwały podkreśla, że o podjęcie działań w tej sprawie zwrócił się do niej mieszkaniec. Zauważa ona także, że w tym roku rozpoczął się remont linii kolejowej nr 14, na której położona jest stacja. – Zasadne jest, aby wymiana tablic odbyła się w ramach ww. działań [remontowych] i ich kosztów – ocenia. Jej stanowisko podzieliło 24 radnych przy braku głosów sprzeciwu.

Co z kosztami zmiany nazwy?

Czy stacja Lublinek stanie się wkrótce Łodzią-Lublinkiem – na razie nie wiadomo. – Po otrzymaniu wniosku z Urzędu Miasta w Łodzi PLK podejmą decyzję o ustaleniu nazwy przystanku – powiedział nam jedynie Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Przeszkodą mogą być w tym przypadku dotychczasowe procedury zarządcy infrastruktury, który oczekiwał od samorządów wnioskujących o zmiany nazw pokrycia wszystkich kosztów z tym związanych, a więc przede wszystkim kosztów tablic informacyjnych itp. (łódzka uchwała nie przewiduje przekazania na ten cel środków z budżetu miasta).

Problem nazwy stacji Lublinek stał się istotny przede wszystkim w związku ze znacznym zwiększeniem roli kolei w obsłudze ruchu miejskiego i aglomeracyjnego. Obecnie zatrzymują się tam wyłącznie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kursujące w relacji Łódź – Sieradz. W czerwcu tego roku przestano natomiast wyznaczać na Lublinku postoje pociągów Regio Przewozów Regionalnych w relacjach międzywojewódzkich z Łodzi Kaliskiej do Poznania Głównego i Wrocławia Głównego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Tramwaje wracają na Puławską i wreszcie na Służewiec

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaje wracają na Puławską i wreszcie na Służewiec

Witold Urbanowicz 29 sierpnia 2018

Jest znak drogowy strefy czystego transportu. Zielone auto

Komunikacja

Jest znak drogowy strefy czystego transportu. Zielone auto

jd/inf. pras. 29 sierpnia 2018

Warszawa: Trzaskowski chce rozwiązać problem nieutwardzonych dróg

Przestrzeń

Warszawa: Trzaskowski chce rozwiązać problem nieutwardzonych dróg

Leonard Dolecki 29 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5