Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Stacja Lublinek wreszcie zmieni nazwę

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-04-03 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Stacja Lublinek wreszcie zmieni nazwę
fot. Bismarck, domena publicznaPeron stacji Lublinek
Choć od kilkudziesięciu juz lat Lublinek jest administracyjnie częścią Łodzi, tamtejsza stacja kolejowa wciąż nie ma w nazwie członu Łódź. Zmieni się to w ciągu najbliższych miesięcy. PKP PLK przychyliły się bowiem do wniosku radnych, bo – jak twierdzi zarządca infrastruktury – zmiana nazwy na Łódź-Lublinek ułatwi podróżnym identyfikację obszaru, na którym znajduje się ta stacja.

Stacja kolejowa Lublinek znajduje się na terenie Łodzi, ale w jej nazwie nie znalazło się miasto, do którego administracyjnie przynależy. To jedyny taki przypadek w aglomeracji łódzkiej. W zeszłym roku miejscy radni podjęli uchwałę, zgodnie z którą zawnioskowali do PKP Polskich Linii Kolejowych o formalną zmianę nazwy posterunku, który wraz z rozwojem systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ma nabierać znaczenia w obsłudze podróżnych.

Zmiana nazwy przy okazji przebudowy stacji

Wniosek ten jednak nie zakładał wkładu finansowego miasta w przeprowadzenie zmian. Rodziło to wątpliwość, czy spółka przychyli się do propozycji radnych, bo wcześniej godziła się na podobne działania tylko w przypadkach, w których samorząd współuczestniczył w opłaceniu np. nowych tablic. Wiemy już jednak, że zarządca infrastruktury kolejowej dołoży Łódź do nazwy opisywanej stacji.

– PKP PLK zgodziły się na zaproponowaną przez władze miasta Łodzi zmianę nazwy stacji Lublinek na Łódź-Lublinek – potwierdza Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Nowa nazwa ułatwi pasażerom podróże koleją, gdyż lepiej identyfikuje obszar, na którym się znajduje – ocenia. Dodaje, że nowa nazwa zacznie obowiązywać po zakończeniu przebudowy stacji, która toczy się w ramach prowadzonej modernizacji linii kolejowej nr 14 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola. Stanie się to najwcześniej wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy 2019/2020, czyli w grudniu tego roku.

Szereg nowych nazw na wniosek lokalnych samorządów

Jeśli zachowany zostanie wskazany termin, będzie to jedna z dwóch tegorocznych zmian nazw stacji i przystanków kolejowych na sieci PKP PLK. – W 2019 r. zaplanowano [jeszcze] jedną zmianę. Stacja Lubin Górniczy zmieni nazwę na Lubin – przypomina Karol Jakubowski. Dodaje, że w minionych kilku latach podobnych korekt było jednak zdecydowanie więcej.

– W latach 2017 – 2019 PKP PLK w porozumieniu z lokalnymi władzami zmieniły nazwy 19 przystanków kolejowych, m.in. Zielona Góra Główna (wcześniej Zielona Góra), Kielce Slowik (wcześniej Słowik Przystanek), Wieleń (wcześniej Wieleń Północny), Sucha Beskidzka Zamek (wcześniej Sucha Beskidzka Rynek), Opole Czarnowąsy (wcześniej Czarnowąsy), Nowa Ruda Zdrojowisko (wcześniej Zdrojowisko), Twardogóra (wcześniej Twardogóra Sycowska), Wolin (wcześniej Wolin Pomorski), Tułowice (wcześniej Tułowice Niemodlińskie), Biała Piska (wcześniej Biała koło Piszu) – wylicza.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Berlin. 15 elektrobusów od Solarisa już w stolicy Niemiec

Prawo & Finanse

Berlin. 15 elektrobusów od Solarisa już w stolicy Niemiec

jd/inf. pras. 02 kwietnia 2019

Łódź: Stacja Lublinek zmieni nazwę?

Komunikacja

Łódź: Stacja Lublinek zmieni nazwę?

Kasper Fiszer 02 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5