Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Śmigłego-Rydza rozkopana od niedzieli

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-08-13 11:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Śmigłego-Rydza rozkopana od niedzieli
fot. Roman CzubińskiTo ostatnie dni wiaduktu przy Zbiorczej w obecnej postaci
Od dawna zapowiadana przebudowa torowiska i jezdni w al. Śmigłego-Rydza rozpocznie się 19 sierpnia. Inwestycja jest jedną z głównych części programu „Tramwaj dla Łodzi”, mającego przy wsparciu środków unijnych poprawić sprawność i atrakcyjność łódzkiej sieci tramwajowej. Przez dwa lata pasażerów komunikacji miejskiej oraz kierowców czekają poważne utrudnienia.

Zakres prac na al. Śmigłego-Rydza między al. Piłsudskiego a Przybyszewskiego nie ograniczy się do wymiany nawierzchni i podbudowy czy drobnych ułatwień dla pasażerów. Największym wyzwaniem dla wykonawcy będzie zburzenie i wybudowanie od nowa w zmienionym kształcie wiaduktu w okolicy ul. Zbiorczej. W latach 70. ubiegłego wieku wybudowano tam wspólny dla samochodów i tramwajów wiadukt nad bocznicą kolejową. Dziś, kilkanaście lat po jej likwidacji, Zarząd Inwestycji Miejskich zamierza zastąpić sypiący się obiekt dwiema mniejszymi estakadami, przeznaczonymi wyłącznie dla samochodów. Torowisko w formie pasa autobusowo-tramwajowego zostanie natomiast sprowadzone na poziom 0. Pod estakadami znajdzie się bezkolizyjne dojście na przystanek.

Jako pierwsza na całej długości zostanie zamknięta jezdnia zachodnia. Ruch będzie odbywał się po wschodniej nitce. Ponieważ al. Śmigłego-Rydza przenosi duży ruch zarówno miejski, jak i międzymiastowy (jest częścią drogi krajowej nr 14), można spodziewać się dużych korków. Rozpoczęcie prac na jezdni zachodniej wymusi też zamknięcie skrzyżowania z ul. Tymienieckiego i likwidację możliwości skrętu w aleję z ul. Milionowej od strony centrum. Przy Zbiorczej piesi stracą na czas remontu możliwość przejścia na drugą stronę pod wiaduktem, a przejścia przy Tymienieckiego i Milionowej będą dostępne tylko po południowej stronie skrzyżowań.

Nieuniknione są liczne zmiany w układzie linii autobusowych i tramwajowych. Tramwaje linii 4 zostaną skierowane na pętlę Zarzew, a 13 – na Widzew Augustów (w obu przypadkach przez Trasę W-Z – Piłsudskiego i Rokicińską). Inaczej, niż wcześniej zapowiadano, będzie poprowadzona objazdowa trasa linii 14: zamiast przez skrzyżowanie Kilińskiego – Przybyszewskiego, na którym wagony niskopodłogowe mogłyby mieć poważne problemy, tramwaje pojadą Piotrkowską i Przybyszewskiego. Mniejsze zmiany zostaną wprowadzone na trasach linii 55, 75 i nocnej N8.

Na wyłączonym z ruchu odcinku torowiska kursy tramwajów będą zastąpione linią zastępczą Z13 od pętli tramwajowej Śląska do Sarniej przez Skrzyżowanie Marszałków oraz nowym wariantem 75C z Widzewa na Dąbrowę. Autobusy linii 70 i 96 będą kursować bez zmian, jednak z powodu zatorów ich atrakcyjność może się pogorszyć. Wspomniane zmiany w trasach linii 4 i 13 mają na celu częściowe rozwiązanie tego problemu dla mieszkańców Widzewa i Zarzewa.

Przebudowa al. Śmigłego-Rydza ma potrwać dwa sezony budowlane. Wykonawca przewiduje, że prace przy każdej z dwóch nitek alei zajmą rok.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Rzgowska przy Dąbrowskiego do przebudowy

Komunikacja

Łódź: Rzgowska przy Dąbrowskiego do przebudowy

Roman Czubiński 09 sierpnia 2018

Łódź: Tramwaj wróci na Kilińskiego najpóźniej w sierpniu

Komunikacja

Łódź: Tramwaj wróci na Kilińskiego najpóźniej w sierpniu

Roman Czubiński 06 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5