Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Ślimaki wygrywają z tramwajami

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2014-09-23 10:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Ślimaki wygrywają z tramwajami
fot. ODE Źródła
Działacze łódzkiego Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" postanowili w nietypowy sposób uczcić Europejski Dzień bez Samochodu. Na wezwania władz miasta do przesiadki na komunikację miejską odpowiedzieli, organizując w porze porannych dojazdów do pracy "wyścig" między tramwajami a... ślimakami.

W roli mięczaków wystąpili przedstawiciele Ośrodka. Z przyprawionymi atrapami czułków i muszli chodzili normalnym tempem piechura wzdłuż linii tramwajowej między przystankami przy ul. Gdańskiej do Piotrkowskiej (ok. 500 metrów). Odcinek ten, położony w ścisłym śródmieściu Łodzi, jest wykorzystywany przez cztery bardzo popularne linie tramwajowe (w tym jedną skierowaną objazdem). Torowisko przebiega w jezdni, a wzrastający ruch samochodów spowodował, że od 1992 r. rozkładowy czas przejazdu tramwaju wydłużył się dwukrotnie (w godzinach porannego szczytu wynosi dziś cztery minuty). W dodatku często zdarzają się opóźnienia w stosunku do rozkładu.

Nic dziwnego, że w dwóch na trzy przypadki "ślimakom" udało się przybyć na miejsce wcześniej, niż tramwajowi, który wyruszył z "punktu startowego" w tym samym czasie. Eksperyment przeprowadzono między godziną 7.30 a 8 rano.

- Z początku obawialiśmy się, że tramwaje postanowiły oddać walkowera, gdyż przez ładnych kilka minut żaden nie chciał stanąć w szranki - uzupełnia Tomasz Bużałek z Łódzkiej Inicjatywy na rzecz Przyjaznego Transportu, jeden z demonstrujących.

Uczestnicy manifestacji nieśli transparenty z hasłami: "Podróż Ci się ślimaczy? Ten tramwaj mógłby jechać szybciej", "Szybki tramwaj? Tylko wolny od korków" oraz "Ślimak winniczek pozdrawia łódzkie tramwaje". Ostatni ze sloganów nawiązuje do głównego motywu kampanii promocyjnej miasta.

Happening miał uświadomić decydentom niską jakość komunikacji publicznej. - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, zanim władze miasta z okazji "Dnia bez Samochodu" zaczną zachęcać pasażerów do wybierania komunikacji publicznej, umożliwią jej najpierw sprawne poruszanie się. I to przez cały rok - mówi T. Bużałek. Możliwe w przypadku Zielonej działania to bardziej konsekwentne zamknięcie ulicy dla samochodów, gruntowny remont torowiska (latem ubiegłego roku miała miejsce tylko bieżąca naprawa, przeprowadzona z myślą o skierowaniu ulicą linii objazdowych na czas przebudowy Trasy W-Z) oraz przyznanie "zielonej fali" pojazdom komunikacji publicznej (to ostatnie może, ale - jak pokazuje doświadczenie - nie musi, zostać osiągnięte dzięki powstającemu właśnie obszarowemu systemowi sterowania ruchem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ELA, czyli jak łódzkie MPK próbowało dłuższego dystansu

Komunikacja

ELA, czyli jak łódzkie MPK próbowało dłuższego dystansu

Kasper Fiszer 14 sierpnia 2014

Łódź: Linia tramwajowa na Olechów - znamy szczegóły

Przestrzeń

Łódź: Linia tramwajowa na Olechów - znamy szczegóły

Roman Czubiński 06 sierpnia 2014

Pesa i Solaris rywalizują o łódzkie tramwaje

Prawo & Finanse

Pesa i Solaris rywalizują o łódzkie tramwaje

Witold Urbanowicz 28 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5