Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódź: Słabe wyniki Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2013-11-26 08:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Słabe wyniki Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego
fot. WU
Po dwóch miesiącach (Łódzki Zakład Przewozów Regionalnych dysponuje danymi za wrzesień i październik) od wprowadzenia Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego zainteresowanie pasażerów nową ofertą jest niewielkie. Bilet miesięczny uprawniający do przejazdów pociągami PR w wybranej strefie oraz pojazdami MPK Łódź kupiło zaledwie kilkadziesiąt osób.

- We wrześniu sprzedano ok. 40 biletów, w październiku był to wzrost o 100% - mówi Iwona Jendrychowska, naczelnik Działu Marketingu ŁZPR. Podanie dokładniejszych danych nie jest możliwe z powodu tajemnicy handlowej.

Przewoźnik upatruje recepty przede wszystkim w nasileniu działań promocyjnych. - Próbujemy cały czas dotrzeć do szerokiego grona pasażerów. Zarówno PR, jak i współpracujący z nami Zarząd Dróg i Transportu wyemitowały mnóstwo plakatów i ulotek. Na przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się duże billboardy - wylicza I. Jendrychowska.

Wydaje się jednak, że większą poprawę może przynieść zmiana sposobu dystrybucji. Obecnie WBA można kupić tylko w formie papierowej i wyłącznie w kasach biletowych PR. - Trwają prace nad tym, aby WBA był dostępny także na elektronicznej karcie "Migawki" (łódzki bilet okresowy na komunikację miejską), z której korzysta wielu pasażerów dojeżdżających do Łodzi. Będzie on wówczas dostępny w każdym punkcie sprzedaży biletów okresowych MPK - zapowiada przedstawicielka PR. Jak ostrożnie szacuje, zmiana ta może zostać wprowadzona na początku przyszłego roku. Na razie nad wdrożeniem nowego systemu sprzedaży pracują informatycy.

Nie są wykluczone korekty stref biletu. Dziś pierwsza z nich, oznaczona literą A, obejmuje granice Łodzi. Stacjami granicznymi drugiej są Jedlicze Łódzkie, Glinnik i Chechło, trzecia obejmuje Gałkówek, Chociszew, Stryków i Kolumnę. - Liczne uwagi i prośby pasażerów sugerują dostosowanie stref do podziału administracyjnego na szczeblu powiatów i gmin, zamiast do układu stacji i linii kolejowych. Będziemy też prowadzić ankiety w pociągach w celu dokładniejszego poznania oczekiwań klientów - dodaje I. Jendrychowska.

Wspólny bilet na kolejne strefy w taryfie normalnej kosztuje odpowiednio: 99, 203,85 i 235,35 zł. Czy potencjalnych klientów nie zniechęca cena? - Zastosowaliśmy bardzo duże upusty, w strefie A sięgające niemal 70% - deklaruje przedstawicielka PR. Jak dodaje, przy obecnych utrudnieniach w ruchu drogowym na terenie Łodzi liczba osób podróżujących pociągami w granicach miasta może niebawem wzrosnąć.

Niezależnie od zamiarów PR oraz ZDiT, zmiany w ofercie WBA są przesądzone. Z chwilą rozpoczęcia kursów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (15 czerwca 2014 r.) ma on zacząć obowiązywać także w jej pociągach. Wtedy też zacznie funkcjonować czwarta strefa, kończąca się w Sieradzu, Łowiczu, Kutnie i Koluszkach. Co ciekawe, według schematów ma ona obejmować także stację Zduńska Wola Karsznice, przez którą ani w obecnym, ani w przyszłorocznym rozkładzie jazdy nie są planowane przejazdy pociągów regionalnych.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zachęca też gminy posiadające własne zakłady komunikacyjne, by przyłączały się do WBA. Jak dotąd, zainteresowanie wyraziły władze Sieradza, Łasku, Łowicza oraz powiatu zduńskowolskiego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ELA, czyli jak łódzkie MPK próbowało dłuższego dystansu

Komunikacja

ELA, czyli jak łódzkie MPK próbowało dłuższego dystansu

Kasper Fiszer 14 sierpnia 2014

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Prawo & Finanse

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Kasper Fiszer 11 sierpnia 2014

Łódź – Pabianice: mniej PKS-ów, taniej w tramwajach

Komunikacja

Łódź – Pabianice: mniej PKS-ów, taniej w tramwajach

Kasper Fiszer 16 maja 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5