Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Sieć przystanków na żądanie się rozszerza

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-11-26 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Sieć przystanków na żądanie się rozszerza
fot. Kasper FiszerAutobus linii 68
Przystanki na żądanie funkcjonują w Łodzi zaledwie od miesiąca. Ich siatka została właśnie nieco rozszerzona. Wprowadzenie tego typu przystanków doprowadziło do pewnych problemów z punktualnością na jednej z peryferyjnych tras, które mają zostać w najbliższym czasie rozwiązane.

W październiku po trwających lata dyskusjach uruchomiono w Łodzi pierwsze przystanki na żądanie. Dotychczas miasto pozostawało największym ośrodkiem w kraju, w którym wszystkie przystanki miały charakter stały – także te na liniach podmiejskich i nocnych. Zarząd Dróg i Transportu zapowiadał, że nowe rozwiązanie pozwoli skrócić czasy przejazdu na liniach obsługujących obszary peryferyjne.

Pilotaż objął przystanki położone na trasie linii 68 i 94. Od początku zapowiadano jednak, że stopniowo wprowadzane będą kolejne. Tak stało się miesiąc po uruchomieniu pierwszych przystanków o tym charakterze – 19 listopada. Tym razem zmieniono charakter tylko jednego przystanku: Zakładowa – Józefiaka (w obu kierunkach jazdy). Zatrzymują się przy nim – teraz już jedynie fakultatywnie – autobusy linii 72D, 82 w wariantach A i B, 90 w wariantach A, B i C oraz podmiejskie 201 i 202 (uruchamiane przez gminę Andrespol).

Nie ma skarg od podróżnych na funkcjonowanie nowego rozwiązania

Pierwsze tygodnie funkcjonowania przystanków na żądanie w warunkach łódzkich wbrew obawom nie przyniosły dezorientacji podróżnych. – Nie dotarły do nas żadne wnioski od pasażerów odnośnie do przystanków na żądanie – mówi Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. Ocenia też, że sprawdził się sposób sygnalizacji chęci wsiadania do pojazdu.

Przypomnijmy, że ze względu na dotychczasowy brak zwyczaju machania przez podróżnych zdecydowano się na rozwiązanie, w którym autobus przystaje na przystanku, jeśli tylko kierowca widzi czekającą tam osobę. Chcąc wysiąść z autobusu, należy natomiast nacisnąć przycisk. Przypominają o tym m.in. komunikaty głosowe.

Czas przejazdu nie jest tak krótki, jak zakładano

MPK zwraca jednak uwagę na problemy z punktualnością na jednej z tras, na której funkcjonują przystanki na żądanie. – Dotyczą one linii 68. Wystąpiliśmy już z wnioskiem do Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi o korektę rozkładu jazdy – mówi przedstawicielka przewoźnika. Czas przejazdu skrócono tam o 5 minut w stosunku do grafiku z początku października.

Nie wiadomo na razie, charakter których przystanków zostanie zmieniony w następnej kolejności. Miejska spółka nie uczestniczyła także w procedurze wyznaczania tych, które funkcjonują obecnie. – ZDiT dysponuje jednak badaniami potoków pasażerskich, na podstawie których takie przystanki wyznaczono – powiedziała nam Agnieszka Magnuszewska.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MPK Łódź: Wkrótce kasacje licznych 805N

Komunikacja

MPK Łódź: Wkrótce kasacje licznych 805N

Roman Czubiński 18 listopada 2018

MPK Łódź zadowolone z NF6D. Sprowadziło już 14 wagonów

Komunikacja

MPK Łódź zadowolone z NF6D. Sprowadziło już 14 wagonów

Roman Czubiński 14 listopada 2018

MPK Łódź: Kolejne opóźnienie Pesy. Będą kary

Komunikacja

MPK Łódź: Kolejne opóźnienie Pesy. Będą kary

Roman Czubiński 10 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5