Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Samochody parkują w strefie przesiadkowej autobusów nocnych

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-05-03 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Samochody parkują w strefie przesiadkowej autobusów nocnych
fot. Kasper Fiszer
Pasażerowie łódzkiej komunikacji nocnej muszą omijać zaparkowane w strefie przesiadkowej samochody. Miasto twierdzi jednak, że nie może całkowicie zlikwidować funkcjonujących w dzień i teoretycznie zamkniętych w nocy miejsc parkingowych. Egzekwowanie przepisów zakazujących stawać tam późnym wieczorem bywa tymczasem bardzo nieskuteczne.

Od piętnastu lat system komunikacji nocnej w Łodzi oparty jest na układzie gwiazdy z liniami rozchodzącymi się z centrum przesiadkowego ulokowanego w ścisłym Śródmieściu – na równoległej do ul. Piotrkowskiej al. Kościuszki na odcinku tuż za ul. Zieloną. Przystanki nocne nie są wykorzystywane przez żadne linie dzienne. Parkują tam wówczas samochody. Jak wynika z naszych obserwacji, bardzo często zdarza się jednak, że auta nie są przeparkowywane przed pierwszym zjazdem, a wielokrotnie stoją na przystankach całą noc. Bardzo utrudnia to wsiadanie i wysiadanie z autobusów, co jest szczególnie istotne, bo pasażerom spieszy się na przesiadkę.

Pozostaje tylko karanie mandatami – brakuje możliwości reorganizacji przestrzeni

– Strefa przesiadkowa na al. Kościuszki jest dobrze oznakowana i w godzinach nocnych nie powinny parkować tam samochody – zapewnia nas Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. – Zakaz parkowania może egzekwować policja czy straż miejska – dodaje. To prawda: na początku strefy ustawione są znaki, które w jednoznaczny sposób określają pory dnia, w których przestrzeń jest przeznaczona do obsługi komunikacji miejskiej.

Najwyraźniej to jednak nie wystarcza. – My ze swojej strony nie mamy fizycznej możliwości regulacji parkowania – ocenia jednak przedstawiciel samorządu. Mówi bowiem, że al. Kościuszki to jedna z głównych ulic w obszarze centrum. Rzeczywiście przecina ona Śródmieście z północy na południe, tworząc wraz ze swoim przedłużeniem – ul. Zachodnią – najważniejszą arterię samochodową (i tramwajową) w tej osi.

Miasto: W dzień parkingi są potrzebne

- Al. Kościuszki przenosi duży ruch i w ciągu dnia, gdy nie zatrzymują się tam autobusy, zasadne jest udostępnienie tych miejsc parkingowych – nasz rozmówca przedstawia stanowisko ZDiT. Nie wchodzi więc w grę przeorganizowanie przestrzeni w taki sposób, by parking został całkowicie zlikwidowany. Wydaje się, że tylko to doprowadziłoby jednak do normalizacji panujących w strefie zasad.

Od marca 2019 r. sieć połączeń nocnych składa się z siedmiu linii przelotowych (w ich przypadku punkt przesiadkowy znajduje się w połowie trasy; wszystkie one kursują z częstotliwością półgodzinną, część w relacjach wariantowych), jednej rozpoczynującej w strefie bieg linii codziennej (również obsługiwanej dwa razy na godzinę) i jednej weekendowej (z dwiema parami kursów). Co ciekawe, systemu nocnego nie dotknęły cięcia wprowadzone w związku ze stanem epidemii COViD-19. Zmiany są też powoli odwracane w przypadku komunikacji dziennej – w ostatnim czasie zwiększono częstotliwość m.in. autobusowego 81 i tramwajowej „dwójki”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kolejny przetarg MPK na podwykonawstwo

Komunikacja

Łódź: Kolejny przetarg MPK na podwykonawstwo

Roman Czubiński 27 kwietnia 2020

Łódź: Modernizacja DDR przy Łagiewnickiej

Mobilność

Łódź: Modernizacja DDR przy Łagiewnickiej

Roman Czubiński 22 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5