Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Riksze ujednolicone, ale rynek otwarty

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2015-08-07 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Riksze ujednolicone, ale rynek otwarty
fot. Polimerek, lic. CC BY-SA 3.0Riksze na Piotrkowskiej, stan sprzed remontu
Łódzki Urząd Miasta zrezygnował z planu ogłoszenia przetargu na wyłączną obsługę przewozów rikszami po Piotrkowskiej, o którym pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Chętni do wożenia turystów wózkami rowerowymi będą jednak musieli spełnić wymagania co do bezpieczeństwa i estetyki swoich pojazdów. Możliwość takich uregulowań stworzyło objęcie deptakowej części ulicy parkiem kulturowym, którego regulamin ma zostać przyjęty jesienią.

Z ubezpieczeniem...

Wjazd rikszą na Piotrkowską nie będzie możliwy bez specjalnego certyfikatu. Dokument będzie musiał być odnawiany co roku, a jego numer – umieszczony w widocznym miejscu na pojeździe. Jednym z warunków uzyskania zezwolenia będzie wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W ostatnim czasie odnotowano przypadki kierowania rikszami przez pijanych prowadzących, nie dziwi więc związana z tym ostrożność.

Wózki rowerowe będą także musiały przechodzić obowiązkowe badania techniczne. – Rynek pozostanie otwarty dla wszystkich, którzy spełnią standardy związane przede wszystkim bezpieczeństwem – mówi menedżer ulicy Piotrkowskiej Piotr Kurzawa.

… ze szkoleniami...

Temu samemu celowi ma służyć szkolenie rikszarzy z udzielania pierwszej pomocy. Na razie w kilkugodzinnych zajęciach prowadzonych przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wzięło udział jedenaście osób, co stanowi około połowy wszystkich prowadzących riksze na łódzkim deptaku. – Rikszarz jest osobą „pierwszego kontaktu”, krąży po Piotrkowskiej na co dzień i nieraz jako pierwszy może zauważyć sytuację, która wymaga interwencji. To ważne, by w razie potrzeby umiał zareagować, wezwać karetkę i udzielić pomocy przedmedycznej – uzasadnia P. Kurzawa.

Kolejne szkolenie dla rikszarzy będzie dotyczyło wiedzy o zabytkach i atrakcjach turystycznych Piotrkowskiej. Aby turystom było łatwiej podziwiać np. secesyjne kamienice, daszki nad ich głowami mają być przezroczyste.

...i bez koców z misiem

Ujednoliceniu ulegnie także wygląd riksz. – Wszystkie będą musiały zostać pomalowane na kolor kremowo-antracytowy. Antracyt to kolor znany już z mebli miejskich na Piotrkowskiej i w całej strefie wielkomiejskiej, a beż nawiązuje do koloru parasoli w ogródkach gastronomicznych – wyjaśnia menedżer ulicy. Na kolor antracytowy mają być pomalowane m.in. koła, a na beżowo – siedzisko dla pasażerów. Ten ostatni punkt budzi obiekcje właścicieli firm wypożyczających riksze, którzy obawiają się, że jasny materiał będzie łatwo się brudził.

– Pozbędziemy się koców z misiem na siedzeniach, które dotychczas szpeciły ulicę. Riksze powinny być estetyczne i funkcjonalne. Pomoże to także zmienić nie najlepsze w tej chwili postrzeganie prowadzących riksze w społeczeństwie – broni przyjętego rozwiązania Kurzawa. Urząd Miasta nie wyklucza jednak wprowadzenia drobnych poprawek do projektu regulaminu parku kulturowego, którego przyjęcie zaplanowano na wrzesień.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Pierwszy wielopoziomowy parking powstanie w ciągu 5 lat

Przestrzeń

Łódź: Pierwszy wielopoziomowy parking powstanie w ciągu 5 lat

Roman Czubiński 28 stycznia 2016

Łódź: Piotrkowska (prawie) nie dla samochodów

Przestrzeń

Łódź: Piotrkowska (prawie) nie dla samochodów

Kasper Fiszer 17 grudnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5