Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódź reorganizuje ZDiT. Czy poprawi się jakość inwestycji?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-07-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Łódź reorganizuje ZDiT. Czy poprawi się jakość inwestycji?
fot. Roman CzubińskiProwadzenie inwestycji przeszło z kompetencji ZDiT do ZIM
Ogromna jednostka budżetowa, jaką był łódzki Zarząd Dróg i Transportu, została (wraz z Biurem do spraw Inwestycji) podzielona na trzy mniejsze komórki. Zmiany strukturalne w Urzędzie Miasta mają pozwolić lepiej projektować i sprawniej realizować inwestycje przy braku dodatkowych kosztów. Nowością będzie też skupienie zadań dotyczących infrastruktury transportowej w jednej jednostce z m. in. remontami kamienic.

Z części ZDiT zajmującej się inwestycjami oraz Biura ds. Inwestycji w Urzędzie Miasta został utworzony Zarząd Inwestycji Miejskich. Zajmie się on nie tylko projektami drogowymi, ale również innymi – w najbliższym czasie przede wszystkim kubaturowymi, przejętymi od Biura ds. Inwestycji. – W zależności od trybu, w jakim będzie realizowana dana inwestycja, ZIM będzie rozpoczynał ją w różnych etapach i prowadził aż do odbiorów i przekazania do eksploatacji właściwej jednostce – mówi dotychczasowy dyrektor ZDiT, a od 1 lipca szef Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita.

Rewitalizacja – główne wyzwanie

Sam ZDiT od 1 lipca funkcjonuje w mniejszym zakresie: pozostawione mu kompetencje to eksploatacja dróg, szeroko pojęta organizacja ruchu, zarządzanie Strefą Płatnego Parkowania oraz komunikacją miejską. Obowiązki jego dyrektora pełni Jacek Nowacki. Obie nowe struktury mają ściśle koordynować swoje prace. Trzecia nowo powołana jednostka to Centrum Usług Wspólnych, które będzie obsługiwało dwie pozostałe od strony administracyjnej, informatycznej i finansowo-księgowej, także w kontekście rozliczania projektów.

Nowy model podziału kompetencji ma – według dyrektora Biura Strategii Miasta Tomasza Jakubca – zwiększyć czytelność procesu inwestycji. – Chodzi o oddzielenie funkcji planistycznych od realizacyjnych i utrzymaniowo-organizacyjnych. Funkcję planistyczną przejmie w magistracie Departament Architektury i Rozwoju, w którym Biuro Architekta Miasta będzie przygotowywało koncepcje funkcjonalno-przestrzenne inwestycji drogowych i kubaturowych. Jego ważną kompetencją będzie nadzór nad zgodnością planów wykonawczych z owymi koncepcjami – wylicza urzędnik. W sferze wykonawczo-realizacyjnej wyspecjalizuje się natomiast Zarząd Inwestycji Miejskich.

Nie będzie wzrostu biurokracji

Inne cele reformy to osiągnięcie większej efektywności działania wszystkich jednostek, a także – jak twierdzi Jakubiec – „humanizacja” procesu planistycznego i lepsze przygotowanie do procesu rewitalizacji obszarowej centrum miasta. Według zapewnień urzędników rozdzielenie ZDiT nie spowoduje rozrostu administracji ani jej kosztów, nie będzie też jednak redukcji kadr (w ZIM pracuje ok. 100 osób, w „odchudzonym” ZDiT – niecałe 200, w CUW – ok. 50). – Również inne zadania inwestycyjne, realizowane do tej pory przez ZDiT, będą realizowane bardziej skutecznie – dodaje Jakubiec.

W połowie ubiegłego roku wiceprezydent miasta Ireneusz Jabłoński zapowiadał, że reorganizacja nastąpi 1 stycznia. Skąd półroczne opóźnienie? – Trzeba było właściwie przygotować reorganizację ZDiT, także pod względem formalnym. Duże znaczenie miały też kwestie związane z CUW. Pierwotne plany zawsze ulegają pewnej weryfikacji – odpowiada dyrektor ZIM.

Reforma instytucji odpowiadających za proces inwestycyjny będzie miała duże znaczenie w kontekście zadań stojących przed władzami Łodzi w najbliższych latach. Na naszych łamach pisaliśmy już wielokrotnie o dużych, współfinansowanych ze środków europejskich projektach, które będą realizowane w najbliższej unijnej perspektywie budżetowej (rewitalizacja obszarowa, przebudowa al. Śmigłego-Rydza i budowa dwóch nowych odcinków sieci tramwajowej, budowa węzłów przy stacjach kolejowych w tunelu średnicowym). Przebieg tych oraz innych przedsięwzięć będzie wyznacznikiem sukcesu reorganizacji lub jej porażki.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5