Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Remontują tory do zajezdni-muzeum

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-03-14 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Remontują tory do zajezdni-muzeum
Fot. Kasper FiszerLinia 9A nadal kierowana jest na pętlę Zdrowie
Od kilku dni nie kursują tramwaje z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego. Powodem jest remont torów wjazdowych do zajezdni Brus, która pełni obecne funkcje muzealne. Utrudnienia potrwają do końca marca.

Od minionej niedzieli ruch tramwajowy wstrzymany został nie tylko na odcinku Konstantynów Łódzki – Lutomiersk, ale także pomiędzy łódzką pętlą Zdrowie a Konstantynowem. O ile jednak zawieszenie kursów do Lutomierska związane jest z podmyciem torowiska, wprowadzone przed dwoma dniami zmiany wynikają z prac remontowych. Te wykonywane są jeszcze na terenie Łodzi, przy dawnej zajezdni Brus eksploatowanej do 2012 r. przez nieistniejącą już spółkę Tramwaje Podmiejskie.

O prace wnioskowali miłośnicy tramwajów

Od czasu likwidacji TP i przejęcia przewozów na linii do Konstantynowa i Lutomierska przez MPK obiekt wykorzystywany jest w celach muzealnych. Zajezdnią opiekuje się Klub Miłośników Starych Tramwajów, który – choć nie prowadzi jeszcze stałej ekspozycji – regularnie organizuje dni otwarte. Można wówczas nie tylko zwiedzić zabytkową halę z początku XX w., ale także obejrzeć historyczny tabor, w tym należące do KMST wagony 803N znane m.in. z łódzkich linii podmiejskich z czasów ich obsługi przez TP i siostrzaną spółkę Międzygminna Komunikacja Tramwajowa.

I to właśnie z myślą o tramwajach garażujących w rodzącym się żywym muzeum wykonywane są rozpoczęte kilka dni temu roboty. – Remont jest efektem wniosku KMST skierowanego w ramach konsultacji budżetu miasta. Wskazywaliśmy w nim na konieczność wymiany torów ze względu na częste wykolejenia zabytkowych wagonów wjeżdżających do Zajezdni Muzealnej Brus – mówi Jakub Tarka, prezes stowarzyszenia.

Skrócone 9A na trasie dłuższej niż 9

Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi, prace mają potrwać do końca miesiąca. – Obejmą one najbardziej zużyte tory wjazdowe i wyjazdowe – dodaje Jakub Tarka. Przez najbliższe dwa tygodnie podróżujący liniami 9 i 43 muszą liczyć się więc z dużymi utrudnieniami, bo remont uniemożliwia kursowanie tramwajów na całym odcinku podmiejskim.

Tramwaje linii 43 dojeżdżają bowiem tylko do pętli Zdrowie (którą można uznać za punkt styku sieci miejskiej z odnogą biegnącą poza Łódź), a „dziewiątka” skrócona została do położonego bliżej centrum krańca Legionów. Miejski wariant oznaczony jako 9A nadal kierowany jest do Zdrowia, a więc dociera dalej niż podstawowy wariant linii 9. Obsługę ruchu podmiejskiego przejęły autobusy zastępcze.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Bez decyzji ws. tramwaju do Lutomierska

Komunikacja

Łódź: Bez decyzji ws. tramwaju do Lutomierska

Kasper Fiszer 13 marca 2017

Zgierz: Łódź nie skonsultowała zmian tras

Komunikacja

Zgierz: Łódź nie skonsultowała zmian tras

Kasper Fiszer 10 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5