Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Remont przejazdu wymusi uciążliwe przesiadki

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-06-21 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Remont przejazdu wymusi uciążliwe przesiadki
fot. Urząd Miasta Łodzi
W kolejnym etapie przebudowy ul. Rokicińskiej w Łodzi rozpocznie się remont przejazdu kolejowego przy granicy miasta. Spowoduje to duże zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Przez dłuższy czas pasażerowie będą musieli pokonywać pieszo odległość między autobusami po obu stronach torów.

Trwa przebudowa skrzyżowania Rokicińska – Gajcego w centrum osiedla Andrzejów. Zasadnicze prace na jego wschodniej połowie, od strony przejazdu kolejowego, zostały już wykonane. – Trwają już tylko roboty wykończeniowe – informuje kierownik budowy z firmy Erbedim Andrzej Cieślak. Od najbliższego poniedziałku (24 czerwca) zostanie zamknięta druga połowa skrzyżowania. Do tego czasu pracownicy wykonawcy ustawią nową sygnalizację świetlną, przystosowaną do pracy w tymczasowym układzie skrzyżowania.

Przez tory – tylko pieszo

Również 24 czerwca rozpocznie się przebudowa przejazdu kolejowego przy ul. Wieńcowej. Rokicińska przecina tam linię kolejową nr 25. Jednocześnie nastąpi zamknięcie części skrzyżowania z Wieńcową i wjazdu w Rokicińską. Spowoduje to poważne utrudnienia dla pasażerów przejeżdżających przez Andrzejów linii autobusowych. Ich trasy zostaną podzielone, a pasażerowie – zmuszeni do przesiadek.

– Pasażerowie jadący od strony centrum Łodzi dojadą liniami 82A i 90A do skrzyżowania Rokicińska – Kronikarska – zapowiada Adam Ciszewski z Zarządu Dróg i Transportu. Obie linie zawrócą na pętli ulicznej Gajcego – Szaniawskiego – Kronikarska – Rokicińska. Zostanie tam zorganizowana przesiadka – podróżni będą musieli przejść pieszo przez tory kolejowe do autobusów skierowanych na wschód od przejazdu.

Po wschodniej stronie linie z Ludwikowa (82B) i Brzezin (90C) dojadą do pętli Feliksin (przy nieczynnym przystanku kolejowym Łódź Olechów Wschód), a 202 z Janówki – do dawnej pętli Przylesie. Linia 201 dotrze do Bedonia okrężną trasą przez Gajcego. Przesiadka ma być gwarantowana, a jej czas – ze względu na długi odcinek do przejścia – będzie wynosił 10 minut.

Alternatywy – samochód lub kolej

W ten sposób czas dojazdu z gminy Andrespol do centrum Łodzi, i tak już wydłużony z powodu objazdu przez ul. Zakładową, teraz jeszcze się pogorszy. Można spodziewać się, że skłoni to większy odsetek mieszkańców gminy do dojazdu samochodem z wykorzystaniem alternatywnych tras zamiast komunikacji miejskiej. Z drugiej strony cała sytuacja może przełożyć się na dalszy wzrost popularności pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dowożących z przystanków Bedoń i Łódź Andrzejów na Widzew i do centrum Łodzi. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia. Być może znikną dopiero wraz z zakończeniem całej inwestycji, planowanym na listopad.

Tymczasem na najbliższym centrum Łodzi odcinku Rokicińskiej od Malowniczej do Gajcego, od którego w lipcu ubiegłego roku rozpoczął się remont, nadal są dopuszczone tylko wjazdy docelowe. Brakuje tam m. in. ostatniej warstwy asfaltu, a także nawierzchni drogi rowerowej. Choć początkowo planowano wcześniejsze udostępnienie, jego przebudowa powinna zakończyć się do połowy sierpnia. Wtedy też będzie można skręcać w Gajcego od strony centrum. – Niestety, nie wszyscy respektują zakaz wjazdu – przyznaje Ciszewski.

Przebudowa 3,3-kilometrowego odcinka Rokicińskiej będzie kosztowała 37 mln zł. 31,5 mln zł to wartość dofinansowania z funduszy europejskich. Częścią tego samego projektu, realizowanego wspólnie przez łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich oraz podlegający Urzędowi Marszałkowskiemu Zarząd Dróg Wojewódzkich, jest przebudowa odcinka Kurowice – Ujazd, na którym prace jednak jeszcze się nie rozpoczęły.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław otwiera Hubską dla tramwajów. Wraca linia 16

Komunikacja

Wrocław otwiera Hubską dla tramwajów. Wraca linia 16

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2019

Łódź: Będzie dalsza integracja z ŁKA

Komunikacja

Łódź: Będzie dalsza integracja z ŁKA

Roman Czubiński 08 października 2018

Łódź: W niedzielę początek przebudowy Rokicińskiej

Przestrzeń

Łódź: W niedzielę początek przebudowy Rokicińskiej

Roman Czubiński 10 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5