Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź rekomendowała PKP zmianę położenia Dworca Kaliskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-09-25 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź rekomendowała PKP zmianę położenia Dworca Kaliskiego
fot. Kasper FiszerDworzec Łódź Kaliska
Łódzki samorząd proponował Polskim Kolejom Państwowym przeniesienie budynku dworca Łódź Kaliska w stronę al. Bandurskiego, a więc bliżej przystanków tramwajowych ważnej miejskiej magistrali W – Z. Wówczas pętla autobusowa mogłaby zostać przeniesiona w rejon stadionu ŁKS-u. Koncepcja ta nie doczeka się jednak realizacji.

Od kilku miesięcy trwa przebudowa stacji Łódź Kaliska prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Równolegle trwają przygotowania do modernizacji budynku dworcowego, którą będą prowadzić Polskie Koleje Państwowe. Niedawno spółka ta ogłosiła przetarg na projekt robót.

Miasto: można było przybliżyć dworzec do tramwaju

Przebudowa ma objąć także należące do PKP tereny wokół dworca, w tym duży plac przed budynkiem. Od kilku lat jest on wykorzystywany jako pętla autobusów miejskich, która została przeniesiona tam po przekazaniu pobliskiego dworca komunikacji miejskiej spółce PKS Łódź i przekształceniu go w dworzec dalekobieżny. Inwestycja będzie mieć więc znaczący wpływ na funkcjonowanie transportu publicznego w aglomeracji.

Łódzki samorząd nie jest jednak zadowolony z podstawowych założeń przyjętych przez właściciela terenu. Ten konsultował z władzami Łodzi swoje priorytety, ale zdaniem urzędu miasta nie uwzględnił propozycji magistratu. – Naszą rekomendacją było przybliżenie budynku dworca do al. Bandurskiego – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

Samorządowa koncepcja wydaje się znacznie droższa

Tłumaczy on, że pomogłoby to lepiej zintegrować kolej z komunikacją miejską. Jeśli miejska koncepcja doczekałaby się realizacji, rozważane było przeniesienie krańca na drugą stronę stacji – w rejon stadionu Łódzkiego Klubu Sportowego przy al Unii Lubelskiej. – Obecna wersja to decyzja Polskich Kolei Państwowych – stwierdza nasz rozmówca.

Trudno jednak nie zauważyć, że propozycja Urzędu Miasta Łodzi znacznie – być może wielokrotnie – zwiększyłaby koszty inwestycji. Wymagałaby bowiem najprawdopodobniej zburzenia istniejącego dworca i budowy od podstaw nowego budynku. Być może wiązałoby się to również ze zmianami w układzie torowym.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rusza przetarg na projekt dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

Rusza przetarg na projekt dworca Łódź Kaliska

Witold Urbanowicz 09 września 2020

Łódź: Kto rozwiesza dziwne rozkłady na Dworcu Kaliskim?

Komunikacja

Łódź: Kto rozwiesza dziwne rozkłady na Dworcu Kaliskim?

Kasper Fiszer 21 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5