Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-25 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie
fot. Kasper FiszerPociąg ŁKA w Łodzi
W nadchodzących latach nie jest planowana budowa przystanku kolejowego na łódzkim Janowie. Niedaleko osiedla już niegdyś funkcjonował przystanek o nazwie Łódź Widzew Janów, ale jego rola była marginalna.

Wśród łódzkich osiedli, które pozbawione są dostępu do kolei, wymienia się często Janów stanowiący część dzielnicy Widzew. Leży ono nieopodal ruchliwej linii kolejowej nr 17 Łódź Fabryczna – Koluszki, ale nie zlokalizowano w jego sąsiedztwie żadnego przystanku kolejowego. Niegdyś funkcjonował tam co prawda peron o nazwie Łódź Widzew Janów, ale wykorzystywany był pod koniec XX w. tylko w celu zatrzymywania pociągów służbowych dowożących pracowników do pobliskich kolejowych zakładów remontowych.

Nowy peron mógłby powstać niedaleko tego nieużywanego

Odcinek pomiędzy kolejnymi czynnymi przystankami – Łodzią-Widzewem i Łodzią-Andrzejowem – jest jak na warunki miejskie bardzo długi, ma bowiem niemal 6 km długości. Na tym fragmencie pociąg przemierza tereny zurbanizoewane, co może świadczyć o pewnym potencjale przewozowym. Jednocześnie miasto zapowiedziało, że planuje realizację wiaduktu drogowego nad wspomnianą linią nr 17 w ciągu ul. Hetmańskiej.

Inwestycja wiązałaby się z przedłużeniem tej ulicy, która dziś biegnie tylko po jednej stronie torów. W jednej z miejskich koncepcji rozważano także budowę w tym rejonie przystanku kolejowego we współpracy z zarządcą infrastruktury. Najprawdopodobniej podróżni nie wsiądą tam jednak do pociągów w dającej się dziś przewidzieć perspektywie czasowej.

Do 2023 r. przystanek raczej nie powstanie

– W Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. nie ma projektu, w ramach którego planowana jest budowa nowego przystanku w Łodzi, na Janowie, w rejonie ul. Hetmańskiej. Jego powstania nie przewiduje także finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014 – 2020 projekt „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego” – powiedział nam bowiem Martyn Janduła z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wspomniany tzw. projekt przystankowy ma być realizowany mimo złożenia w przetargu ofert znacznie przewyższających kosztorys.

– Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe m.in. w oparciu o zebrane doświadczenia oraz uzyskane informacje przygotowują projekty, które mogłyby być realizowane w następnej perspektywie finansowej. Będą one szczegółowo analizowane – stwierdził także nasz rozmówca pytany o możliwą realizację przedsięwzięcia w przyszłości.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowy skład S-Bahn od Stadlera i Siemensa na Innotransie

Komunikacja

Nowy skład S-Bahn od Stadlera i Siemensa na Innotransie

Roman Czubiński 19 września 2018

Łódź: PLK nie rezygnuje z projektu przystankowego

Komunikacja

Łódź: PLK nie rezygnuje z projektu przystankowego

Kasper Fiszer 20 września 2018

Pociągi dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej: Pesa faworytem?

Komunikacja

Pociągi dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej: Pesa faworytem?

Witold Urbanowicz 12 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5