Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Przystanek ŁKA Radogoszcz Wschód przy Kreciej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-01-15 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Przystanek ŁKA Radogoszcz Wschód przy Kreciej
Fot. Kasper FiszerPrzystanek będzie już drugim na Radogoszczu
Znacznie rozszerzona zostanie siatka przystankowa na łódzkim odcinku linii kolejowej nr 16. Dwa nowe przystanki powstaną w północnej części Łodzi – na Radogoszczu i w okolicach osiedla Rogi. PKP PLK potwierdziło ich ostateczne lokalizacje.

W miniony piątek informowaliśmy o zbliżającym się ogłoszeniu przetargu na dużą inwestycję w kolejową infrastrukturę przystankową na terenie Łodzi. Najważniejszym jej elementem ma być budowa trzech nowych przystanków: Łódź Retkinia na linii nr 14 pomiędzy Łodzią Kaliską a Lublinkiem oraz Łódź Warszawska i Łódź Radogoszcz Wschód na linii nr 16 pomiędzy Łodzią Widzewem a Zgierzem. PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdziły ostateczne lokalizacje, w których powstaną perony.

Pierwotny plan lokalizacji został zmieniony

Najważniejszą z informacji jest ta dotycząca przystanku na Radogoszczu. Jego położenie budziło bowiem duże emocje. Samorząd województwa łódzkiego chciał początkowo wybudować peron przy ul. Łucji. To spotkało się jednak z protestami społecznymi. Grupa mieszkańców Radogoszcza zaproponowała przeniesienie przystanku o ok. 400 metrów – do przejazdu w ciągu ul. Kreciej. Dzięki temu miałby on być lepiej dostępny z punktu widzenia osiedla Sitowie. Do tego leżałby nieco dalej od istniejącego przystanku Łódź Arturówek.

– Przystanek Radogoszcz Wschód powstanie w okolicy km 10,300 [linii nr 16] – powiedział nam Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Wynika z tego, że ostatecznie zdecydowano się na lokalizację przy ul. Kreciej. Wejście na przystanek ma być możliwe od strony ul. Świtezianki, która okala cały Radogoszcz Wschód i jest najważniejszą drogą na osiedlu.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma lepiej służyć miastu

– Przystanek Łódź Retkinia na linii kolejowej nr 14 powstanie w km 3,0 w sąsiedztwie ul. Maratońskiej, blisko centrum handlowego „Retkinia” – poinformował nas natomiast przedstawiciel PKP PLK. Zgodnie z przewidywaniami przystanek Łódź Warszawska powstanie zaś przy wiadukcie kolejowym nad ul. Warszawską. Dzięki temu zostanie stworzony węzeł przesiadkowy z linią tramwajową biegnącą z pętli Warszawska.

Wpisuje się to w ogólne założenia całego przedsięwzięcia. – Przystanki będą pełniły funkcję węzłów komunikacyjnych integrujących kolej z innymi środkami transportu indywidualnego, miejskiego i regionalnego – zapowiada bowiem Karol Jakubowski. – Dzięki temu zwiększy się wygoda podróżnych. Łatwe przesiadki zaspokoją potrzeby użytkowników niepełnosprawnych i sprawią, że mieszkańcy aglomeracji łódzkiej będą mogli szybciej dotrzeć do celu. Nowe przystanki pozwolą na efektywne wykorzystanie pociągów ŁKA w komunikacji miejskiej na terenie Łodzi – ocenia nasz rozmówca.

Początek robót zaplanowano na październik

Zarządca infrastruktury zakłada, że prace przy budowie nowych przystanków rozpoczną się jeszcze w tym roku. – Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji programu to czwarty kwartał 2018 r. (październik) – zapowiada Karol Jakubowski. Inwestycja jest dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kolej tyłem do Służewca. Jak lepiej wykorzystać szynę

Komunikacja

Kolej tyłem do Służewca. Jak lepiej wykorzystać szynę

Witold Urbanowicz 12 stycznia 2018

Łódź: Lada dzień przetarg na nowe przystanki kolejowe

Komunikacja

Łódź: Lada dzień przetarg na nowe przystanki kolejowe

Kasper Fiszer 12 stycznia 2018

Debata Kolej na Służewiec. Pociągiem do biura

Komunikacja

Debata Kolej na Służewiec. Pociągiem do biura

Redakcja 09 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5