Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Przybyszewskiego i Śmigłego-Rydza w ogniu prac

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
14-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Przybyszewskiego i Śmigłego-Rydza w ogniu prac
fot. UMŁ
Inwestycje tramwajowe w południowej części miasta – w tym opóźnione elementy programu „Tramwaj dla Łodzi” – powoli wchodzą do realizacji. Trwają roboty na al. Śmigłego-Rydza oraz dwóch odcinkach ul. Przybyszewskiego, za kilka tygodni ma rozpocząć się przebudowa trzeciego. Wszystkie inwestycje - dofinansowane przez Unię Europejską - mają zakończyć się w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Pierwsza z realizowanych obecnie inwestycji to przebudowa al. Śmigłego-Rydza między ul. Przybyszewskiego a Dąbrowskiego. Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich, trwa układanie warstw konstrukcyjnych nowego torowiska wraz z drenażem, a także przebudowa podstacji trakcyjnych „Wacława” i „Zapolskiej”. Jednocześnie pracownicy wykonawcy (konsorcjum PDB KEMY – MPK Łódź) budują magistralę wodociągową i przebudowują wpusty kanalizacji deszczowej. Docelowo powstanie tu torowisko trawiaste. Nową nawierzchnię otrzymają też jezdnie arterii.

Trzeba wymienić dobre tory, by... zbudować odwodnienie

Koszt inwestycji wynosi 85,632 mln zł brutto. Zasadność wymiany dość młodego torowiska (poprzednio nawierzchnia była wymieniana w roku 2005) jest często kwestionowana przez ekspertów oraz zwykłych łodzian. Zauważają oni, że w mieście jest wiele odcinków sieci tramwajowej w gorszym stanie, z których na wielu ruch tramwajowy musiał zostać z tego powodu zawieszony.

– Należy jednak pamiętać, że to torowisko nie posiada odwodnienia, które dopiero teraz zostanie wybudowane. Tego typu konstrukcje szybciej degradują się przy intensywnym ruchu tramwajowym. Wymiany wymagała też cała konstrukcja sieci trakcyjnej i zasilania, które będzie podłączone do zmodernizowanej podstacji trakcyjnej przy ulicy Wacława. To zwiększy niezawodność tramwaju w tym obszarze – tłumaczył taką decyzję w niedawnym wywiadzie dla naszego portalu wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu Maciej Sobieraj.

Wiadukty Przybyszewskiego: Kończenie pierwszej nitki

Inwestycją, której potrzeby nikt nie kwestionuje, jest za to budowa trzech nowych wiaduktów w ciągu ul. Przybyszewskiego nad linią kolejową 540. Stan obiektów był tak fatalny, że trzeba było zwęzić ruch na każdej nitce z trzech pasów do jednego, a dodatkowo wycofać z nich ruch autobusów.

Prace rozpoczęły się od północnego wiaduktu drogowego. Mimo opóźnienia, spowodowanego niedostrzeżonym w porę błędem projektowym, prace nad przeprawą są już zaawansowane. – Trwa wylewanie betonu na nowej konstrukcji nitki północnej oraz budowa i utwardzanie nasypów ziemnych pod przyszłe jezdnie prowadzące na nowe wiadukty. Ponadto robotników zobaczymy przy rozbiórce nasypu drogowego, robotach ziemnych i przy montażu desek gzymsowych – mówi dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Po oddaniu do użytku wiaduktu północnego (dokładny termin jest na razie nieznany) wykonawca dokończy rozbiórkę wiaduktu tramwajowego oraz rozpocznie taki proces dla południowej nitki drogowej. Potem rozpocznie się wznoszenie na ich miejscu nowych obiektów. Środkowa estakada będzie pasem autobusowo-tramwajowym. Warta 87 mln zł inwestycja jest realizowana przez Intercor. Pod wiaduktami powstanie w przyszłości przystanek kolejowy Łódź Zarzew.

Ostatni fragment – prace rozpoczną się wiosną

Jednocześnie toczy się modernizacja innego fragmentu ul. Przybyszewskiego. Między Placem Reymonta a ul. Grabową na razie trwają jednak dopiero prace rozbiórkowe przy torowisku i słupach trakcyjnych. Inwestycja będzie polegała na przebudowie 800 metrów jezdni z torami tramwajowymi, sieci trakcyjnej, chodników ze zjazdami, oświetlenia oraz infrastruktury podziemnej. Na przystankach pojawią się tablice informacji pasażerskiej oraz nowe wiaty. Na koniec zostaną zasadzone nowe drzewa i krzewy zaplanowano też wydzielenie miejsc parkingowych. Wartość zadania to to 39,8 mln zł.

Wkrótce konsorcjum firm Mosty Łódź i Budomal rozpocznie przebudowę kolejnego odcinka ulicy – od Grabowej do al. Śmigłego-Rydza (wraz z problematycznym skrzyżowaniem Przybyszewskiego – Kilińskiego). Przedtem jednak wykonawca musi jeszcze uzgodnić tymczasową organizację ruchu.

Będzie to już ostatni odcinek torowiska ulicy Przybyszewskiego, który doczeka się modernizacji. Pozostałe zostały przebudowane w latach 2000, 2008 oraz 2013. Więcej o tegorocznych planach inwestycji w łódzką infrastrukturę tramwajową piszemy tutaj.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

MPK Łódź: Pierwsza zmodernizowana Pesa Tramicus

Komunikacja

MPK Łódź: Pierwsza zmodernizowana Pesa Tramicus

Roman Czubiński 12 września 2023

Łódzkie tramwaje: Gorzej raczej już nie będzie

Komunikacja

Łódź: Komunikacja po wakacjach bez deficytu pracowników

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

MPK Łódź: Pierwsza zmodernizowana Pesa Tramicus

Komunikacja

MPK Łódź: Pierwsza zmodernizowana Pesa Tramicus

Roman Czubiński 12 września 2023

Łódzkie tramwaje: Gorzej raczej już nie będzie

Komunikacja

Łódź: Komunikacja po wakacjach bez deficytu pracowników

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5