Partner serwisu
Komunikacja

Łódź: Przy okazji przebudowy Legionów – usprawnienie na Zachodniej

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
07-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
06-05-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Najważniejsza łódzka trasa tramwajowa z północy na południe zyskała kolejną parę podwójnych przystanków. Przedłużone perony na skrzyżowaniu Zachodnia – Legionów mają poprawić płynność ruchu i ułatwić przesiadki.

Przebudowa peronów była częścią większej inwestycji – modernizacji ul. Legionów. Przez kilka miesięcy z powodu prac przystanki tramwajowe nie działały, a miejsca zatrzymania autobusów jadących Zachodnią przeniesiono w inne miejsce. Dziś jednak wszystkie przystanki na skrzyżowaniu powróciły na stałe miejsca.

Możliwość zatrzymywania przy tym samym peronie dwóch składów jednocześnie ma zwiększyć przepustowość trasy oraz upłynnić ruch, poprawiając punktualność. Budowa tylko pojedynczych przystanków na śródmiejskim odcinku trasy była jednym z większych błędów, popełnionych podczas przebudowy tzw. Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (linia Chocianowice – Helenówek przez Piotrkowską, al. Kościuszki i Zachodnią) w latach 2007-2008. Tramwaje oczekujące na odjazd często blokują kolejne składy, które nie mogą w tym czasie otworzyć drzwi, by wpuścić i wypuścić pasażerów. Efektem są zatory tramwajowe, powstające zwłaszcza w godzinach szczytu.

Zmiana tego stanu przebiega powoli. Podczas modernizacji Trasy W-Z w 2015 r. w podwójne perony wyposażono węzeł przesiadkowy Piotrkowska Centrum na jej przecięciu z ŁTR. W następnym roku na podwójny przebudowano przystanek al. Kościuszki – Struga, którego wydłużenie było przegłosowanym przez łodzian wnioskiem do budżetu obywatelskiego. W przyszłości po dwa składy mają mieścić perony na skrzyżowaniu al. Kościuszki – Zielona – Zachodnia, zamkniętym obecnie z powodu budowy podziemnego przystanku kolejowego Łódź Centrum w tunelu średnicowym. Teraz kolejna para przystanków powstała na skrzyżowaniu z ul. Legionów.

Na nowych przystankach, choć już oddanych do użytku, trwają prace – nie zamontowano jeszcze np. barierek. Pasażerowie mogą za to korzystać z nowych wiat – po jednej na wysokości przedniej części pierwszego i drugiego tramwaju. Nie wymieniono natomiast elektronicznych tablic informacyjnych z 2008 r., których liczba wersów (4) wydaje się zbyt mała jak na przystanek obsługiwany przez 5 linii tramwajowych. Nadal zbyt mała jest również szerokość peronów, co utrudnia poruszanie się po nich.

Sama przebudowa ul. Legionów – choć najważniejszy odcinek między Placem Wolności a Gdańską oddano do użytku na początku marca – nadal nie została ukończona. Na dalszym odcinku do ul. Żeligowskiego, a także na Cmentarnej, torowisko i sieć jest niemal kompletne – nie widać jednak zjazdów międzytorowych, na których wagony dwukierunkowe mogłyby tymczasowo zmieniać kierunek jazdy. Ostatnio podawany termin ukończenia (po wielokrotnych przesunięciach) to czerwiec bieżącego roku.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź wyremontowała fragment toru na ul. Pabianickiej

Komunikacja

Łódź: Samochody blokują tramwaje na nowym torowisku

Komunikacja

Łódź zapowiada przetarg na 15+15 nowych tramwajów

Komunikacja

Łódź zapowiada przetarg na 15+15 nowych tramwajów

Roman Czubiński 05 kwietnia 2024

Zobacz również:

Łódź wyremontowała fragment toru na ul. Pabianickiej

Komunikacja

Łódź: Samochody blokują tramwaje na nowym torowisku

Komunikacja

Łódź zapowiada przetarg na 15+15 nowych tramwajów

Komunikacja

Łódź zapowiada przetarg na 15+15 nowych tramwajów

Roman Czubiński 05 kwietnia 2024

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5