Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Przetarg na podziemną drogę w nowym Centrum

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-04-10 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Przetarg na podziemną drogę w nowym Centrum
Tak może wyglądać Rynek NCŁWiz. Urząd Miasta Łodzi
Pod płytą rynku Nowego Centrum Łodzi powstanie w ciągu najbliższych lat podziemna droga z parkingiem. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego oraz koncepcji rynku wraz z płytą. Oferty można składać do 16 maja.

Z przygotowanych przez Biuro Architekta Miasta oraz Zarząd Dróg i Transportu wytycznych wynika, że parking ma mieć 5 kondygnacji. Poziom położony najwyżej pod płytą rynku ma pomieścić funkcje techniczne, do dyspozycji kierowców pozostaną więc cztery. Na dwóch z nich przewidziano niewielką przestrzeń przeznaczoną na lokale usługowe. Podzielony na pięć części z osobnymi wjazdami parking ma zapewniać 1000-1130 miejsc postojowych.

Sąsiadująca z parkingiem droga ma połączyć ul. Kilińskiego oraz al. Scheiblerów (do niedawna znaną jako Nowotargowa). Z obiema ulicami ma zostać połączona poprzez rampy zjazdowe, a z al. Scheiblerów także poprzez podziemne rondo. Przewidziano również połączenie z ul. Tuwima na południu. Autorzy wytycznych podkreślają, że droga, choć ma biec pod ziemią, nie będzie tunelem. Zakładany przekrój to dwa pasy ruchu o szerokości 3 metrów każdy. Na powierzchni, równolegle do niej, zostanie poprowadzony ciąg pieszy, w razie potrzeby służący także pojazdom zaopatrzenia. Przez jej wykop w stronę EC1 zostaną przerzucone kładki, pełniące jednocześnie rolę rozpór murów oporowych.

Sam Rynek Nowego Centrum Łodzi został zaplanowany między dworcem Łódź Fabryczna a zrewitalizowaną elektrociepłownią EC1, na zachód od wylotu Targowej. Ma on stanowić przestrzeń publiczną w formie placu miejskiego. „Należy zaprojektować punktowe otwarcia w nawierzchni placu, które dadzą wgląd na poziom -8,0 m” - zaznaczono w wytycznych. W pobliżu zachodniej i wschodniej pierzei przewidziano miejsce na tymczasowe pawilony usługowe, w tym drugim przypadku – z towarzyszeniem zieleni urządzonej. Najbardziej charakterystycznymi elementami rynku mają być jednak scena oraz dominanta, co do której wyglądu projektantom pozostawia się znaczną swobodę.

60% wagi przetargu stanowi cena, a po 20% - jakość wizualizacji 3D oraz gwarancja jakości i rękojmi. Zamówione dokumenty zostaną wykorzystane do oszacowania kosztów właściwej inwestycji i przygotowania kosztorysu. Przyszły przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony w systemie „projektuj i buduj”.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Znamy projekt Bramy Miasta

Przestrzeń

Łódź: Znamy projekt Bramy Miasta

Roman Czubiński 10 kwietnia 2017

Łódź: Latem początek przedłużenia Nowowęglowej

Przestrzeń

Łódź: Latem początek przedłużenia Nowowęglowej

Roman Czubiński 04 kwietnia 2017

Nowe Centrum Łodzi: Skomplikowana droga do sukcesu

Przestrzeń

Nowe Centrum Łodzi: Skomplikowana droga do sukcesu

Kasper Fiszer 31 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5