Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Przebudowa pl. Wolności. Oferty czterokrotnie przewyższają budżet

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-12-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź: Przebudowa pl. Wolności. Oferty czterokrotnie przewyższają budżet
wiz. KPMG&EGIS
Trzeci z kolei przetarg na przebudowę placu Wolności w Łodzi nie zakończy się raczej pomyślnym dla miasta rezultatem. Najtańsza oferta opiewa na kwotę blisko 63 mln zł brutto, podczas gdy miasto było gotowe przeznaczyć na ten cel zaledwie niespełna 15 mln zł.

Przedmiotem przetargu jest wykonanie projektu i przebudowa placu Wolności. Zadanie główne obejmuje przebudowę płyty placu wraz z jezdnią i torowiskiem, instalacjami podziemnymi, wykonanie fontanny oraz posadzenie drzew i ustawienie mebli miejskich. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zlecenia dwóch zadań uzupełniających (wykonanie wejścia do podziemnego Muzeum Kanału „Dętka” oraz przeniesienie i konserwację historycznego zdroju ulicznego), objęte prawem opcji.

Dzisiaj minął termin składania ofert. Łódź przeznaczyła na realizację zamówienia kwotę w wysokości 14,5 mln zł brutto. Złożone oferty znacząco przekraczają budżet. Strabag jest gotów zrealizować prace za 62,9 mln zł brutto, z czego 61,3 mln zł pochłonęłoby zadanie podstawowe. IDS-BUD złożył ofertę na kwotę 73,2 mln zł brutto, z czego 71,3 mln zł stanowi zadanie podstawowe.

Trwający przetarg jest już trzecim z kolei. Poprzednie, zawierające większy zakres prac, zostały unieważnione z powodu zbyt drogich ofert. Jak widać, podział na mniejsze zadanie nie przyniósł pozytywnego efektu. Co więcej, oferty pozostają nieproporcjonalnie wysokie.

Podczas rewitalizacji placu zmieni się układ torowy na skrzyżowaniu linii tramwajowych. Zniknie charakterystyczne tramwajowe rondo, wykorzystywane nieraz jako pętla awaryjna. Jego miejsce zajmie podwójne torowisko poprowadzone na północ od pomnika Tadeusza Kościuszki, wyznaczającego środek placu. Tam też znajdą się przystanki oraz odgałęzienie torów na północ przez ul. Nowomiejską. Według władz Łodzi taki krok ma pozwolić na utworzenia funkcjonalnego przedłużenia deptaka w ul. Piotrkowskiej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5