Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Przebudowa Chocianowic – zgodnie z planem

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2022-04-25 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Przebudowa Chocianowic – zgodnie z planem
fot. Stefan Brajter / UM Łódź
Łódź: Przebudowa Chocianowic – zgodnie z planem
Łódź: Przebudowa Chocianowic – zgodnie z planem
Łódź: Przebudowa Chocianowic – zgodnie z planem
Łódź: Przebudowa Chocianowic – zgodnie z planem
Łódź: Przebudowa Chocianowic – zgodnie z planem
Modernizacja zajezdni tramwajowej na Chocianowicach wkracza w kolejny etap. Pracownicy Budimeksu przeprowadzają rozbiórki, wykonują prace podziemne i rozpoczynają budowę nowych torów. Cała inwestycja powinna zakończyć się w przyszłym roku.

W ostatnich dniach zakończono – między innymi – korytowanie gruntu, wyrównanie terenu oraz układanie podbudowy pod nowe tory. W starej hali trwają rozbiórki. Trwa montaż instalacji drenażowej pod torami. Rozpoczęła się też przebudowa układu torowego ul. Pabianickiej przed zajezdnią, przez co nie jest możliwy dojazd do pętli Chocianowice Ikea – tramwaje linii 3B, obsługiwanej taborem dwukierunkowym, kończą bieg na tymczasowym zjeździe międzytorowym na wysokości ul. Rudzkiej.

Kierownik budowy Rafał Kuźnicki zapewnia, że wykonawca dotrzymuje założonych terminów. – W ciągu najbliższych dni zakończą się roboty przy budowie wyjazdów z toru w kierunku Łodzi i Pabianic – zapewnia. Budimex planuje zwiększenie tempa prac. W najbliższym czasie zacznie się wbudowanie kruszywa na torach postojowych 1-3 i na torach szlakowych. Plan na nadchodzące tygodnie obejmuje też budowę kanalizacji deszczowej w rejonie parkingu, kontynuację rozbiórek, usuwanie nasypu i prace porządkowe. Prace utrudnia fakt, że przez cały czas przebudowy zajezdnia musi obsługiwać tramwaje – wyłączenie z ruchu jednego z dwóch takich obiektów w całym mieście nie byłoby możliwe.

Wszystkie prace w zajezdni mają zostać wykonane do końca 2023 r. Inwestycja – wchodząca w skład programu „Tramwaj dla Łodzi” – jest jedną z niewielu jego części, które mają szansę zostać ukończone w zakładanym terminie. Z powodu niepowodzenia pierwszych przetargów „Projektuj i buduj”, przeciągającego się etapu projektowania oraz pandemii COVID-19 Zarząd Inwestycji Miejskich musiał „fazować” (przesunąć do realizacji w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej) budowę nowych odcinków w al. Grohmanów i ul. Broniewskiego, a także modernizację ul. Rzgowskiej, Przybyszewskiego, Kilińskiego i Niższej.

Do opóźnień doszło też w przypadku przedsięwzięć już zrealizowanych (al. Śmigłego-Rydza, ul. Dąbrowskiego) i trwającej produkcji 30 niskopodłogowych wagonów Moderus Gamma, mających stacjonować właśnie na Chocianowicach. Aby rozstrzygnąć przetarg na modernizację zajezdni, władze Łodzi musiały radykalnie zwiększyć przeznaczone na ten cel środki (z 44 do 136 mln zł), co stało się kolejnym argumentem na rzecz „fazowania”.

Po przebudowie zajezdnia Chocianowice otrzyma wzorowaną na historycznej ceglaną elewację frontową. Nowe będzie wyposażenie hal oraz instalacje wewnętrzne. Powstanie też przybudówka z dwoma dodatkowymi torami oraz nowoczesna myjnia wagonów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5