Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: „Prostokątne” drzewa na Gdańskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-11-24 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: „Prostokątne” drzewa na Gdańskiej
fot. Roman Czubiński
Łódź: „Prostokątne” drzewa na Gdańskiej
Łódź: „Prostokątne” drzewa na Gdańskiej
Łódź: „Prostokątne” drzewa na Gdańskiej
Pierwszy odcinek ulicy poddany przebudowie w ramach obszarowej rewitalizacji centrum Łodzi ma zostać oddany do użytku w grudniu. Wykonawca tłumaczy opóźnienie (według harmonogramu powinien być to listopad) koniecznością koordynacji z innymi pracami. Wyróżnikiem ulicy mają stać się po raz pierwszy posadzone w Łodzi drzewa o formowanych koronach, tworzących „zieloną ścianę” między jezdnią a chodnikiem.

Przy Gdańskiej trwa sadzenie 51 lip drobnolistnych. – Po raz pierwszy na ulicach objętych rewitalizacją obszarową sadzimy drzewa – podkreśla naczelnik Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich. Jak zaznacza, są to rośliny wyjątkowe. – Korona każdego z nich zostanie przy pomocy specjalnych stelaży uformowana w kształcie prostopadłościanu. Korony będą formowane i przycinane każdej jesieni – zapowiada. Choć na razie nie wyglądają zbyt okazale, za kilka lat stworzą jednolitą zieloną ścianę, oddzielającą optycznie jezdnię od chodnika. Ogrodnicy mają jednak nadać koronom ażurową strukturę, by gałęzie przepuszczały światło dzienne do lokali na parterze budynków.

Sposób na zieleń w ciasnej zabudowie

Podobne rozwiązanie zostanie zastosowane przy ul. Sienkiewicza między al. Piłsudskiego a Traugutta. Drzewa z formowanymi koronami według pracowników ZIM sprawdzają się w miejscach, gdzie przestrzeni między jezdnią a chodnikiem jest bardzo mało. – Chcemy wygospodarować miejsce na drzewa przy zachowaniu ruchu samochodowego i pieszego – mówi Krakowiak.

Innowacją jest też sadzenie drzew w technologii podłoży strukturalnych. Dodatkowo zieleń wysoka (pień każdego z drzew ma ok. 2,5 metra wysokości) zostanie uzupełniona przez ok. 1700 krzewów. Przed rozpoczęciem przebudowy drzew na tym odcinku ul. Gdańskiej nie było.

Z holenderskiej szkółki

Lipy drobnolistne zostały sprowadzone z Holandii. – Takie drzewa są dostępne tylko tam, i to tylko w niektórych szkółkach – wyjaśnia kierownik budowy z firmy Włodan Aleksander Szymczak. Pracownicy ZIM i Zarządu Zieleni Miejskiej osobiście wybierali w holenderskiej szkółce okazy, które sprowadzono później do Łodzi.

Każde z przywiezionych drzew było dziesięciokrotnie szkółkowane, czyli przesadzane w miejsce o innych warunkach glebowych. Według Krakowiak po takim zabiegu praktycznie nie zdarza się, by poddane mu rośliny nie przyjęły się w warunkach miejskich. – Muszą być przyzwyczajane do zmiany warunków, by nie odchorowywały przeniesienia w warunki inne od naturalnych – wyjaśnia przedstawicielka ZIM.

Powód opóźnienia - osuszanie

Termin oddania Gdańskiej do użytku został przedłużony z 30 listopada na 31 grudnia. – Powodem przesunięcia była koordynacja z innymi wykonawcami, między innymi przebudowujących wodociąg. Musieliśmy też wykonać izolację fundamentów budynków przy Gdańskiej 1, 2 i 8 oraz przy Ogrodowej 26. W tym czasie nie mogliśmy układać chodnika – tłumaczy Szymczak. ZIM oraz wykonawca przebudowy Gdańskiej nie mają jednak wobec siebie nawzajem z tego tytułu żadnych roszczeń.

Trwa ostatnia faza prac. Nawierzchnia zwężonej jezdni i chodników z kostki granitowej została ukończona. Powstało też wyniesione skrzyżowanie Gdańska – Ogrodowa. Oprócz sadzenia drzew i krzewów do wykonania zostało jeszcze ustawienie mebli miejskich.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Rewitalizacja Gdańskiej na finiszu

Przestrzeń

Łódź: Rewitalizacja Gdańskiej na finiszu

Roman Czubiński 08 października 2018

Poznań. Na ulicy Święty Marcin pojawiły się drzewa

Komunikacja

Poznań. Na ulicy Święty Marcin pojawiły się drzewa

Jakub Dybalski 05 października 2018

Warszawa. Jak chronić tereny zielone, jeśli nie słupkami?

Komunikacja

Warszawa. Jak chronić tereny zielone, jeśli nie słupkami?

jd/inf. pras. 07 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5