Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Prace nad tramwajem metropolitalnym wstrzymane

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-07-07 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Prace nad tramwajem metropolitalnym wstrzymane
Fot. Kasper FiszerTramwaj na podmiejskiej linii 45 Zgierz – Łódź
Obecnie łódzki Zarząd Dróg i Transportu nie prowadzi żadnych prac związanych z projektem Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego. Tłumaczy bowiem, że nie wszystkie gminy, które miały w nim uczestniczyć, zabezpieczyły środki finansowe na przygotowanie potrzebnej dokumentacji. Może to oznaczać ostateczne fiasko próby wspólnej modernizacji wszystkich podmiejskich tras tramwajowych w aglomeracji łódzkiej.

W ostatnich miesiącach wielokrotnie informowaliśmy o problemach z funkcjonowaniem systemu łódzkich tramwajów podmiejskich. Przyszłość zapewnić miała mu realizacja wspólnego przedsięwzięcia wszystkich gmin, przez teren których przebiegają tory wybiegajace poza stolicę aglomeracji, a także Urzędu Miasta Łodzi, pod nazwą Łódzki Tramwaj Metropolitalny. Nierozwiązany pozostał jednak problem jego finansowania – zainteresowane jednostki nie złożyły na razie żadnego wniosku o przydzielenie środków ani z funduszy unijnych, ani krajowych.

Termin przygotowania dokumentu był już przesuwany

Wstępne studium wykonalności inwestycji powstało już przed kilkoma laty. Zakładało ono nie tylko remont infrastruktury torowej i sieciowej, ale także zakup nowych wagonów tramwajowych do obsługi linii do Zgierza, Ozorkowa, Konstantynowa Łódzkiego, Lutomierska i Pabianic. Szacunkowy koszt modernizacji sieci i odnowy parku taborowego miał wynieść przeszło miliard zł.

Samorządy planowały więc przygotować koreferat do pierwotnej dokumentacji, który nie tylko aktualizowałby zawarte w niej zamierzenia, ale też pozwoliłby na pewne zmniejszenie kwoty niezbędnej do realizacji przedsięwzięcia. Zlecenie jego wykonania wielokrotnie odkładano jednak w czasie – bądź to ze względów proceduralnych, bądź to z uwagi na brak zabezpieczenia środków przez wszystkie podłódzkie gminy. Obecnie żadne prace w tym zakresie nie są prowadzone, co może skutkować ostatecznym odstąpieniem od koncepcji wspólnej modernizacji sieci.

Dwie gminy czekają z finansowaniem na wyniki konkursu RPO

– Nie otrzymaliśmy potwierdzenia finansowego [zabezpieczenia środków] na koreferat ze strony Pabianic, Ksawerowa i Zgierza, dlatego nie możemy podjąć dalszych działań – powiedział nam Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi (to właśnie ZDiT koordynował wcześniej prace). – Pabianice już wcześniej informowały, że pragną się wstrzymać [z decyzją] do momentu ogłoszenia wyników konkursu, do którego miasto to zgłosiło projekt na modernizację swojego odcinka trasy – przypomina. Mowa tu o konkursie projektów transportowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, do którego zgłoszony został wniosek Pabianic i Ksawerowa. Tamtejsze władze ubiegają się o środki na prace w zakresie skromniejszym niż zakładany w ramach ŁTM, bo ograniczonym do działań infrastrukturalnych.

Większym zaskoczeniem jest natomiast informacja ZDiT o braku zabezpieczenia finansowego ze strony Zgierza. Tamtejszy samorząd jeszcze w maju wskazywał bowiem, że wiąże z koreferatem pewne nadzieje i był gotów współfinansować jego przygotowanie. – Miasto Zgierz zabezpieczyło na ten cel środki w budżecie – mówiła wówczas Iwona Boberska, kierownik Miejskich Usług Komunikacyjnych w Zgierzu. Wczoraj popołudniu przekazała nam też telefonicznie, że Zgierz podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko i killkakrotnie zapewniał władze Łodzi o gotowości do współfinansowania koreferatu, w tym także w formie pisemnej, i nigdy deklaracji tej nie wycofał. Czekamy na szersze stanowisko MUK w tej sprawie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ksawerów remontuje tramwaj, autobus do września

Komunikacja

Ksawerów remontuje tramwaj, autobus do września

Kasper Fiszer 06 lipca 2017

Lutomiersk: Tramwaj ma wrócić we wrześniu

Komunikacja

Lutomiersk: Tramwaj ma wrócić we wrześniu

Kasper Fiszer 05 lipca 2017

Łódź: W wakacje remont Gdańskiej

Komunikacja

Łódź: W wakacje remont Gdańskiej

Roman Czubiński 27 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5