Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: PR rezygnują z rozkładów jazdy na przystankach

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
28-03-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: PR rezygnują z rozkładów jazdy na przystankach
Fot. Kasper FiszerPociąg PR na dworcu Łódź Fabryczna
Na przystankach łódzkiej komunikacji miejskiej nie będzie już wywieszonych rozkładów jazdy Przewozów Regionalnych. Łódzki oddział spółki rezygnuje bowiem z tego elementu integrującego transport kolejowy z tramwajowym i autobusowym. Niedawno po wnioskach stwarzyszenia Kolejowa Linia Łódzka stosowany wzór tabliczki przystankowej zmieniła natomiast Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Po ponad roku od rozpoczęcia publikacji kolejowych rozkładów jazdy na przystankach łódzkiej komunikacji miejskiej Przewozy Regionalne wycofują się z tego pomysłu i przestają naklejać swoje tabliczki z odjazdami obok tych rozwieszanych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Ogólnopolski przewoźnik wdrożył rozwiązanie, wzorując się na koncepcji wcielonej wcześniej w życie właśnie przez ŁKA. Spółka należąca do samorządu województwa łódzkiego nie zamierza natomiast dokonywać w tym zakresie zmian.

Rola kolei w mieście ostatnio systematycznie rosła

Rozkłady jazdy prezentowane były w takiej samej formie, w jakiej do kwietnia zeszłego roku drukowano godziny odjazdów łódzkich tramwajów i autobusów. Niewielkich rozmiarów kartki wieszano w gablotach na przystankach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie dworców kolejowych. W zamyśle miały one ułatwiać przesiadającym się w określeniu, czy muszą spieszyć się, by dotrzeć na peron.

Tabliczki przystankowe miały też poszerzać grono pasażerów kolei – zwłaszcza w kontekście znaczącego wzrostu jej roli na terenie aglomeracji łódzkiej. Przed rozpoczęciem emisji opisywanych rozkładów za niewielką dopłatą można było rozszerzyć zakres obowiązywania miejskiego biletu miesięcznego na kolej regionalną w granicach administracyjnych Łodzi, a niewiele później taryfy kolejowa i miejska zostały zasadniczo zintegrowane i dziś kursy Polregio można traktować tak samo, jak wszystkie inne środki transportu miejskiego.

Tabliczki bywały oceniane jako niewystarczająco czytelne

Przyjęte rozwiązanie było jednak krytykowane za zbyt małą czytelność. Na kartkach nie było bowiem informacji o tym, że godziny odjazdów nie dotyczą danego przystanku, a nieodległego peronu kolejowego. Trasy zostały też pogrupowane w niejasny sposób, co wpływało na konieczność stosowania dużej liczby dodatkowych oznaczeń przy poszczególnych kursach. Wprowadzono też numerację linii, która nie była stosowana w żadnym innym kanale komunikacji z pasażerem (ostatnio Łódzka Kolej Aglomeracyjna zrezygnowała ze stosowania tych symboli, nie przestając jednak rozwieszać rozkładów).

– Rozkłady jazdy PR na przystankach komunikacji miejskiej nie są zamieszczane – potwierdza informacje o rezygnacji z publikacji tabliczek Anna Piotrowska, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Przewozów Regionalnych. Polregio nie wskazuje, co wpłynęło na podjętą decyzję. Nie zmieniły się natomiast zasady honorowania biletów emitowanych przez Zarząd Dróg i Transportu i choć nieco trudniej o informację rozkładową, pociągi PR wciąż są elementem łódzkiego systemu komunikacji miejskiej.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5