Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Powstanie dokumentacja modernizacji tramwajów podmiejskich

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2014-07-10 09:46
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Powstanie dokumentacja modernizacji tramwajów podmiejskich
fot. KF
Podłódzkie gminy jednoczą się w sprawie tramwajów podmiejskich i chcą wspólnie ubiegać się o unijne pieniądze na gruntowny remont zniszczonej infrastruktury. Samorządowcy liczą na pomoc marszałka województwa. Choć stanowisko UMWŁ nie jest jeszcze znane, już wiadomo, że powstanie dokumentacja techniczna planowanej modernizacji.

Samorządy lokalne regionu łódzkiego, przez które przebiegają wychodzące z Łodzi linie tramwaju podmiejskiego, osiągnęły pierwszy sukces. Wspólnie zabiegające o modernizację zaniedbanej infrastruktury gminy znalazły pieniądze na przygotowanie dokumentacji technicznej projektu Łódzki Tramwaj Metropolitalny, który ma objąć nie tylko prace remontowe, ale i zakup nowego taboru.

Studium wykonalności ze środków ŁOM

– 30 czerwca komitet sterujący projektem „Strategia Rozwoju Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego” przyjął uchwałę w sprawie wyboru projektów, dla których opracowana zostanie dokumentacja techniczna ze środków Strategii Rozwoju ŁOM. Wśród nich jest Łódzki Tramwaj Metropolitalny – mówi Joanna Stelmach, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Pabianicach.

– Każda z gmin przeznaczyła po 30 tys. zł ze swojej puli Pomocy Technicznej na wykonanie dokumentacji, zwłaszcza studium wykonalności. Część swoich środków na dokumentację przeznaczy również Łódź – dodała.

Odnowią infrastrukturę i tabor?

Samorządowcy wszystkich ośmiu podłódzkich gmin z czynnymi liniami tramwajowymi wspólnie przygotowują bardzo szeroko zakrojony plan poprawy jakości połączeń z Łodzią. Rewitalizacja 40 km tras tramwajowych miałaby rozwiązać najbardziej palący problem – pogarszający się stan infrastruktury, który wymusza obniżanie prędkości przejazdu.

W rozpoczynającej się unijnej perspektywie budżetowej gminy chcą wymienić torowiska, wyremontować sieć trakcyjną, zmodernizować podstacje i urządzenia sterowania ruchem na odcinkach jednotorowych. Planują też przebudować przystanki z myślą o niepełnosprawnych i zamontować na nich system dynamicznej informacji pasażerskiej. Prezydenci, wójtowie i burmistrzowie chcą także wymienić kursujący na ich terenie tabor. – Łącznie na wszystkie linie miałoby to być 30 sztuk nowych niskopodłogowych wagonów – mówi Joanna Stelmach.

Tramwaje lokalne czy regionalne?

Koszt całej inwestycji to, według szacunków autorów koncepcji, 500 – 600 mln zł. Projekt nie znalazł się na podstawowej liście Zintegrowanych Projektów Terytorialnych ŁOM, ale samorządy liczą na środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Będziemy ubiegać się o dotację w trybie konkursowym – zapowiada Joanna Stelmach. – Liczymy na uzyskanie maksymalnie wysokiego dofinansowania – 85% kosztów inwestycji – dodaje. Złożenie wniosku będzie możliwe po zakończeniu prac nad studium wykonalności, które ma powstać do lutego przyszłego roku.

Jednak nawet 15-procentowy wkład własny może stanowić dla niektórych gmin, zwłaszcza wiejskich, poważny problem budżetowy. Samorządy proponują więc udział w projekcie łódzkiemu urzędowi marszałkowskiemu i przekonują, że podmiejskie tramwaje mają charakter ponadlokalny, bo jedna linia biegnie przez nawet pięć gmin. 30 czerwca lokalne władze spotkały się z marszałkiem województwa Witoldem Stępniem i czekają na jego odpowiedź.

Wreszcie powstanie prawdziwy ŁTR?


Po raz pierwszy podłódzkie samorządy wspólnie walczą o pieniądze na odnowę wyjątkowej sieci tramwajów podmiejskich. Mają one sporą szansę na przełamanie trwającego od kilku dekad regresu, którego nie zakończyła realizowana kilka lat temu budowa Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Modernizacja, która miała stworzyć szybkie połączenie Pabianic, Łodzi i Zgierza, ostatecznie objęła tylko stolicę regionu. – Samorządy Pabianic, Ksawerowa i Zgierza oczekują ponownego wydłużenia linii nr 11 do tych miast. Byłoby to naturalną kontynuacją projektu ŁTR, który na razie zakończył się na pierwszym etapie – stwierdziła rzecznik pabianickiego magistratu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej

Komunikacja

Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej

Kasper Fiszer 04 lipca 2014

Łódź: Nocny tramwaj co kilka lat od nowa

Komunikacja

Łódź: Nocny tramwaj co kilka lat od nowa

Kasper Fiszer 23 maja 2014

Lutomiersk: Wreszcie remont torów na moście

Komunikacja

Lutomiersk: Wreszcie remont torów na moście

Kasper Fiszer 19 maja 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5