Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Powstaje baza dla elektrobusów w zajezdni Limanowskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-12-08 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Powstaje baza dla elektrobusów w zajezdni Limanowskiego
fot. MPK Łódź
Do nowej podstacji, przeznaczonej do zasilania ładowarek autobusów elektrycznych, podłączono zasilanie. Rozpoczął się też montaż ładowarek wolnego ładowania. Oznacza to, że baza dla pierwszych łódzkich elektrobusów jest prawie gotowa – informuje MPK Łódź.

Zajezdnia nr 1 przy ul. Limanowskiego została w ostatnich latach gruntownie zmodernizowana. Inwestycję zaprojektowano z myślą o przyszłym stacjonowaniu w obiekcie autobusów elektrycznych. Pod wybudowaną do tego celu wiatą trwa montaż stacji wolnego ładowania. Ich zadaniem będzie doładowywanie baterii autobusów podczas ich nocnego postoju. Na pętlach linii, które będzie obsługiwał tabor elektryczny, będą natomiast zastosowane ładowarki szybkiego ładowania w formie „odwróconego pantografu”.

– Wszystkie stacje ładowania zostaną objęte kompletnym systemem telemetrycznym, składającym się m. in. z instalacji światłowodowej i WiFi w celu odpowiedniej komunikacji ładowarek z systemem zarządzającym ich pracą. Za zasilanie stacji wolnego ładowania w Zajezdni Limanowskiego będzie odpowiadać nowa, kontenerowa stacja transformatorowa – zapewnia MPK w komunikacie prasowym.

Koszt całego przedsięwzięcia (zakup taboru oraz infrastruktury do jego ładowania) wynosi 65 mln zł brutto. Autobusami, które w pierwszym kwartale przyszłego roku dotrą na Limanowskiego, będą Volvo 7900 Electric. Całkowicie niskopodłogowe, 12-metrowe pojazdy mają 34 miejsca siedzące i 41 stojących. Będą one wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD oraz – co w łódzkim taborze będzie nowością – ładowarki USB. Zakup taboru kosztował 38 mln zł netto, jednak 85% tej kwoty pokryło dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

17 pojazdów będzie kursowało na liniach: 80 (Janów – Retkinia przez Przybyszewskiego), 83 (Plac Mikulskiego, dawniej Wydawnicza – Szczecińska Cmentarz) i 86 (Dworzec Łódź Fabryczna – Retkinia). Wszystkie wymienione trasy przebiegają przez centrum miasta, obsługując też jednak duże osiedla mieszkaniowe na peryferiach (Retkinia, Karolew, Janów, Olechów, Widzew Wschód, Zarzew, Teofilów). Z taboru elektrycznego będzie więc mogło korzystać w codziennych podróżach wielu łodzian. Z drugiej strony, ze względu na znaczne potoki pasażerskie, duża część brygad na owych liniach jest obsadzana taborem przegubowym. Przydział krótkich pojazdów, zwłaszcza w godzinach szczytu, może więc pogorszyć w odczuciu wielu pasażerów komfort podróżowania.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Pierwsze Solarisy z „mild hybrid” już w MPK

Komunikacja

Łódź: Pierwsze Solarisy z „mild hybrid” już w MPK

Roman Czubiński 22 listopada 2021

Łódź: Niedoróbki na al. Śmigłego-Rydza

Komunikacja

Łódź: Niedoróbki na al. Śmigłego-Rydza

Roman Czubiński 19 listopada 2021

Łódź: Cmentarna kompromitacja

Komunikacja

Łódź: Cmentarna kompromitacja

Roman Czubiński 04 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5