Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Podwójne przystanki już działają

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-09-21 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Podwójne przystanki już działają
fot. Roman CzubińskiPeron przystanku Kościuszki - Struga jest tak pusty tylko poza godzinami szczytu
Na centralnym odcinku najważniejszej łódzkiej trasy tramwajowej północ – południe działa już pierwszy poza węzłami podwójny przystanek tramwajowy. Korzyści z takiego rozwiązania to szybszy i płynniejszy ruch tramwajów, ale także łatwiejsze przesiadanie się między poszczególnymi liniami. Nie jest wykluczone zastosowanie takiego rozwiązania w innych miejscach łódzkiej sieci.

– Wykonawcy udało się zakończyć inwestycję przed czasem – podkreśla pełniący obowiązki dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Grzegorz Misiorny. Jej zakończenie było planowane do końca września, tymczasem udało się uzyskać warunkowe dopuszczenie 20 dnia tego miesiąca. W przyszłym tygodniu odbędą się właściwe odbiory techniczne.

Szybciej i sprawniej

Przed przebudową tramwaje musiały stać przy skrzyżowaniu dwa razy: najpierw przed nim, oczekując na zwolnienie miejsca przy peronie, potem na przystanku za skrzyżowaniem. Wąskie gardło dostrzegali w tym miejscu zarówno motorniczowie, jak i pasażerowie. Propozycja wydłużenia przystanku al. Kościuszki – Struga pojawiła się po raz pierwszy w ubiegłorocznym głosowaniu do budżetu obywatelskiego. Wniosek nie zyskał wymaganej większości, ale pomysł podchwycili pracownicy łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu.

Przebudowane przystanki na al. Kościuszki przy Struga liczą 65 metrów długości. Dzięki temu przy krawędzi peronowej mieszczą się jednocześnie dwa składy tramwajowe. Pozwoli to upłynnić i przyspieszyć ruch tramwajów, usprawniając wymianę pasażerów. Przy okazji została wymieniona nawierzchnia peronu, w której umieszczono płytki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oraz wiaty przystankowe. Obecnie barierka przy jednym z peronów jest wprawdzie uszkodzona, jednak nie z winy wykonawcy, ale wskutek niedawnego wypadku samochodowego.

Dziś Struga, niebawem Zielona

Ciężkie prace przy wydłużaniu przystanków wymagały dwutygodniowego wyłączenia ruchu na al. Kościuszki w sierpniu. Jednocześnie wykonywano zsynchronizowane z przebudową peronów podziemne prace wodociągowe na pobliskim skrzyżowaniu al. Kościuszki i Zielonej. Pozostałe roboty można było wykonywać przy czynnej linii tramwajowej.

Rozwiązanie będzie obserwowane. Jeśli się sprawdzi, ZDiT nie wyklucza wydłużenia także innych peronów na trasie tzw. Łódzkiego Tramwaju Regionalnego i być może na innych liniach w mieście. Na razie dwa tramwaje mogą zatrzymać się jednocześnie tylko przy peronach na Placu Niepodległości, przystanku Piotrkowska Centrum na przecięciu z Trasą W-Z oraz przy targowisku Zgierska – Dolna. Według dyrektora Misiornego pewne jest wprowadzenie podwójnych przystanków na skrzyżowaniu al. Kościuszki – Zielona, jednak stanie się tak dopiero za kilka lat w związku z gruntowną przebudową całego węzła podczas budowy kolejowego tunelu średnicowego wraz ze stacją Łódź Centrum.

Przebudowa nie objęła jednak poszerzenia przystanków. Według przedstawicieli ZDiT uniemożliwił to prześwit drogi. Nie ma także planów wyznaczenia dodatkowych przejść dla pieszych przy drugich końcach peronów, które mogłyby podnieść bezpieczeństwo i skrócić drogę dojścia do tramwaju.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
InnoTrans 2016. Elektrobusy z Niemiec, Holandii i... Białorusi

Komunikacja

InnoTrans 2016. Elektrobusy z Niemiec, Holandii i... Białorusi

Jakub Dybalski 20 września 2016

Łódź: Więcej podwójnych przystanków tramwajowych

Komunikacja

Łódź: Więcej podwójnych przystanków tramwajowych

Roman Czubiński 18 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5