Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Początek remontu linii na Koziny jeszcze w tym roku

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
24-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Początek remontu linii na Koziny jeszcze w tym roku
fot. Kasper FiszerTramwaj na Kozinach
Łódzki samorząd poinformował, że w ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się długo oczekiwane prace remontowe na ulicach Legionów, Cmentarnej i Srebrzyńskiej. Mają one pozwolić na wznowienie obsługi nieczynnych linii tramwajowych po czterech latach przerwy. Dziś pasażerowie muszą korzystać tam z komunikacji zastępczej.

W maju 2019 r. zawieszony został ruch tramwajowy na dwóch nieodległych od ścisłego centrum miasta odcinkach sieci tramwajowej: na Legionów od Gdańskiej do Zielonej oraz na Cmentarnej i Srebrzyńskiej od Legionów do pęti Koziny. Obie trasy, choć mające raczej charakter uzupełniający podstawową siatkę, pełniły dużą rolę w obsudze dzielnicy Polesie. Tramwaj dowoził także do jednego z największych kompleksów cmentarnych przy ul. Ogrodowej, był też swoistym łącznikiem pomiędzy dwiema równoległymi arteriami: al. Włókniarzy i Zachodnią.

Remont ruszy trzy lata po wstrzymaniu kursów

Przyczyną wstrzymania przewozów był, podobnie jak w kilku innych przypadkach w mieście i aglomeracji, zły stan torowiska. Po zawieszeniu przewozów nie rozpoczęto jednak remontu. Miasto tłumaczyło, że planuje go w przyszłości, ale nie zgromadziło wystarczających środków, w tym ze źródeł zewnętrznych. Długo oczekiwana przebudowa torowisk (a także całych ulic) ma jednak wreszcie ruszyć.

– Przebudowa Legionów i Cmentarnej ma rozpocząć się w tym roku – mówi Małgorzata Loeffler, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Panowany termin ich zakończenia to koniec 2023 r. Oznacza to, że w obu przypadkach przerwa w ruchu przekroczy cztery lata. Dodajmy, że od strony ul. Gdańskiej nieczynne torowisko zostało fizycznie odcięte od reszty sieci, a w niektórych miejscach nie ma już sieci trakcyjnej.

Zawieszony ruch na dwóch równoległych ciągach

W zamian za zawieszone połączenia tramwajowe uruchomiona została komunikacja zastępcza, choć nie w formie osobnych linii. Na Koziny wydłużona została bowiem trasa funkcjonującej w stałym układzie linii 73. W rejonie, w którym zastępuje ona tramwaj, przebieg ma charakter okrężny. Jadąc z kierunku centrum, autobus kieruje się ul. Legionów i obsługuje odcinek od Gdańskiej do Zielonej. Następnie skręca w al. Włókniarzy, by po kilkuset metrach dotrzeć do nieczynnej pętli tramwajowej Koziny. Stamtąd zjeżdża do centrum ulicami Srebrzyńską, Cmentarną i Legionów, po czym wraca na swoją podstawową trasę na osiedle Radogoszcz.

Zamknięcie odcinka ul. Legionów skutkuje zawieszeniem ruchu także na ul. Konstantynowskiej do pętli Zdrowie. W związku z budową podziemnej stacji kolejowej Łódź-Centrum nieczynny jest bowiem ciąg Narutowicza – Zielona – Legionów – Konstantynowska. Tramwajem nie dotrzemy więc m.in. do zoo czy jednego z największych parków w mieście.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5