Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Początek budowy pasażu przy Manufakturze

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-05-17 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Początek budowy pasażu przy Manufakturze
fot. UMŁTeren budowy pasażu przy Manufakturze
Po zakończeniu rozbiórek kolidujących budynków IDS-Bud rozpoczął budowę przebić łączących ul. Ogrodową z Gdańską i Legionów. Jesienią tego roku pasaże mają być gotowe. Inwestycja za 3,8 mln zł będzie służyć pieszym i rowerzystom.

Jak dotąd prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Rozbiórki wykonawca ma już za sobą. Trwa jeszcze przebudowa instalacji podziemnych. Według wcześniejszych zapowiedzi Zarządu Inwestycji Miejskich gotowe ulice mają zostać oddane do użytku 22 września.

Trzy pasaże, w tym dwa bez samochodów

Według dyrektor ZIM Agnieszki Kowalewskiej-Wójcik nowe ulice będą atrakcją turystyczną, ale też przestrzenią przyjazną dla rodzin z małymi dziećmi i dla seniorów. – Nowy pasaż w Centrum Łodzi to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Dzięki tej inwestycji łodzianie będą mogli dostać się bezpośrednio z ul. Legionów do Manufaktury i na posesję przy ulicy Gdańskiej 8, gdzie już działa jedna z najnowocześniejszych bibliotek w naszym mieście – przypomina dyrektor. Przy pasażach pojawią się liczne ławki i stojaki rowerowe oraz 3 zdroje wody pitnej. Zaplanowano zasadzenie 13 nowych drzew, 1277 krzewów i 1566 bylin, nawadnianych przez automatyczny system.

Do spędzania przy pasażach wolnego czasu ma zachęcać także nowe oświetlenie dekoracyjne i podświetlenie zieleni. Nawierzchnia zostanie wykonana z różnokolorowej kostki granitowej. Łączna długość nowych ulic będzie wynosiła 380 metrów. Ciągi prowadzące od Legionów 15 do Zachodniej i Ogrodowej oraz od Legionów 25 do Ogrodowej 20 i Gdańskiej 8 będą pasażami pieszo-rowerowymi. Trzeci, od Ogrodowej 18 do Zachodniej 55, będzie dostępny także dla ruchu samochodów. Powstanie przy nim 28 miejsc postojowych. Dokładny koszt budowy i aranżacji przebicia to 3 818 608,80 zł.

Zmiany w całym kwartale

Wysoka jakość nowej przestrzeni publicznej będzie tym ważniejsza, że u wylotów pasaży oraz w innych miejscach kwartału znajdują się obiekty ważne dla łódzkiej kultury i sztuki. Oprócz wspomnianej biblioteki zalicza się do nich Teatr Powszechny przy Legionów, Muzeum Sztuki MS2 (jako część kompleksu Manufaktury) oraz drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa – najstarsza zachowana łódzka świątynia.

Zmiany w całym kwartale będą – według informacji ZIM – kosztowały 14 992 470 zł. Ich charakter ma być kompleksowy. Otaczające go odcinki ulic zostaną przebudowane (prace na Gdańskiej i Ogrodowej zostały już zakończone) i obsadzone drzewami. Całości dopełnią remonty budynków, w tym dawnych ceglanych domów robotniczych zwanych w Łodzi famułami. Wszystkie wymienione inwestycje to część rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi.

Pasaż Róży będzie przedłużony

W bliskim sąsiedztwie omawianego kwartału zaczyna powstawać także inna przestrzeń przeznaczona dla pieszych. Przedłużenie Pasażu Róży, znanego w całej Polsce za sprawą instalacji artystycznej Joanny Rajkowskiej (ściany budynków podwórka przy Piotrkowskiej 3 zostały szczelnie pokryte drobnymi kawałkami pociętych luster) połączy ul. Piotrkowską z Zachodnią. Zostanie też wybudowana odnoga do Placu Wolności. Dodatkowym urozmaiceniem będą drzewa, ściany obsadzone bluszczem oraz zielone pergole i altany (jak podkreśla ZIM, w pasażu zostanie posadzonych aż osiem odmian róż).

Na miejscu schodów, które dziś utrudniają poruszanie się osobom o ograniczonej mobilności, pojawi się pochylnia. Pasaż będzie służył nie tylko jako skrót dla pieszych, ale także jako miejsce rekreacji oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. Inwestycja będzie kosztowała więcej, niż pasaże przy Manufakturze – aż 5 948 200,05 zł. Wykonawcą są Mosty Łódź. Zakończenie zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5