Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Po zamknięciu linii 43 dojazd na Brus będzie wciąż możliwy

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-02-18 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Po zamknięciu linii 43 dojazd na Brus będzie wciąż możliwy
fot. Kasper FiszerTramwaj należący do KMST na zajezdni Brus
Po podmiejskim torowisku w ul. Konstantynowskiej w Łodzi nadal kursować będą mogły tramwaje – ale jedynie historyczne. Miasto zamierza bowiem po zawieszeniu kursów linii 43 utrzymywać nadal torowisko i sieć trakcyjną na odcinku od pętli Zdrowie do Zajezdni Muzealnej Brus. Umożliwi to dalszą działalność rodzącego się muzeum komunikacji miejskiej tworzonego przez wolontariuszy z Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Jak pisaliśmy już na naszych łamach w styczniu, zawieszenie komunikacji tramwajowej z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska mogłoby oznaczać duże problemy także dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Organizacja opiekuje się obecnie zamkniętą w 2012 r. zajezdnią tramwajową Brus znajdującą się na pograniczu Łodzi i Konstantynowa, organizując w niej muzeum komunikacji miejskiej. W rodzącej się placówce stacjonuje także historyczny tabor tramwajowy, który mógłby zostać w niej uwięziony.

Liczba przejazdów po zdegradowanym torowisku będzie niewielka

Jak zapewnił nas jednak Urząd Miasta Łodzi, pomimo wstrzymania kursów liniowych stowarzyszenie nadal będzie mogło dojeżdżać swoimi tramwajami do dawnej remizy spółki Tramwaje Podmiejskie. – Dojazd do Zajezdni Muzealnej Brus będzie jak najbardziej możliwy. Kontaktowaliśmy się już w tej sprawie z Klubem Miłośników Starych Tramwajów. Będziemy utrzymywać sieć i torowisko, aby zachować możliwość dojazdu do zajezdni – powiedział nam Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu UMŁ.

– Chcemy, aby zabytkowe wagony miały możliwość wyjazdu „na miasto”, tym bardziej, że liczba takich kursów jest niewielka, co pozwala na przejazd po tym odcinku – stwierdził nasz rozmówca. Potwierdził tym samym, że jednym z istotniejszych powodów zaplanowanej na początek marca likwidacji ruchu tramwajowego do Konstantynowa Łódzkiego pozostaje stan łódzkiego odcinka od pętli Zdrowie do zajezdni Brus i dalej do granicy miasta. Już obecnie dopuszczalna prędkość wynosi na większości tego fragmentu 10 km/godz.

Nie ma konieczności przenoszenia części zbiorów Zajezdni Muzealnej Brus

Informacje ZDiT potwierdził także KMST. – Możliwość utrzymania dojazdu do Zajezdni Muzealnej Brus była przedmiotem rozmów, które prowadziliśmy w ostatnim czasie z Zarządem Dróg i Transportu. Otrzymaliśmy od ZDiT zapewnienie, że po zawieszeniu kursowania linii 43A/B dojazd do muzeum zostanie utrzymany. Tym samym na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla funkcjonowania placówki ani konieczności ewakuacji części zbiorów – stwierdził Jakub Tarka, wiceprezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Zawieszenie kursów tramwajów obu wariantów linii 43 ma nastąpić 3 marca. Komunikację przejmą wówczas autobusy zastępcze, które dojadą na pętlę przy dworcu kolejowym Łódź Kaliska. Czas przejazdu względem podróży po zdegradowanych torach tramwajowych ma ulec skróceniu. W czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego poinformował o przyznaniu dotacji unijnej na remont trasy na terenie Konstantynowa Łódzkiego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5