Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź planuje remont linii konstantynowskiej. Czy otrzyma środki?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-03-01 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź planuje remont linii konstantynowskiej. Czy otrzyma środki?
fot. Kasper FiszerTramwaj linii 43A w Łodzi
Pojawia się realny plan na przywrócenie komunikacji tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. Łódź ogłosiła bowiem plan pozyskania środków na przeprowadzenie remontu swojego odcinka podmiejskiej trasy. Znaków zapytania odnośnie do przyszłości połączenia wciąż jest jednak bardzo wiele.

Władze Łodzi poinformowały dziś podczas krótkiej konferencji prasowej przy trasie tramwaju 43, że zamierzają złożyć wniosek o dofinansowanie remontu swojego odcinka linii konstantynowskiej. Przypomnijmy, że ze względu na zły stan techniczny infrastruktury już jutro odbędą się ostatnie kursy tramwaju podmiejskiego do Konstantynowa i Lutomierska. W najgorszej kondycji znajduje się właśnie torowisko w Łodzi.

Łódź nie jest w stanie sfinansować remontu samodzielnie

– Przesłaliśmy już do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego fiszkę identyfikującą projekt – powiedział Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi. Magistrat planuje złożyć sam wniosek w czwartym kwartale i liczy na to, że jeszcze w tym roku łódzki marszałek ogłosi swoją decyzję. Miasto chce ubiegać się o ok. 23 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Całkowita wartość wszystkich prac, jakie miałyby zostać wykonane na ul. Konstantynowskiej od pętli Zdrowie do granicy Łodzi i Konstantynowa, szacowana jest na 34 mln zł. – Pozostałe 11 mln zł to środki, które będziemy w stanie przeznaczyć na ten cel. Jeśli zaś miasto miałoby przeprowadzić tę inwestycję samodzielnie, na pewno nie stałoby się to w najbliższym czasie – stwierdziła Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kluczowy jest remont podstacji Brus

Podkreśliła ona, że UMWŁ potwierdził już, że przyzna środki na remont trasy na terenie Konstantynowa Łódzkiego. Tymczasem przeprowadzenie robót tylko poza Łodzią najprawdopodobniej nie zapewni możliwości przywrócenia ruchu. Prace, jakie chciałaby wykonać Łódź, miałyby koncentrować się wyłącznie na linii tramwajowej. Projekt nie będzie zawierał większych elementów związanych z układem drogowym.

Przedsięwziecie polegałoby przede wszystkim na kompleksowej modernizacji torowiska na odcinku trzech kilometrów. Jak zauważyła jednak Katarzyna Mikołajec, nie mniej istotnym jego elementem miałby być remont podstacji elektrycznej na Brusie. Dziś bowiem równie dużym problemem jak stan infrastruktury sieciowej jest kondycja infrastruktury energetycznej i przesyłowej.

Przerwa w ruchu na co najmniej 2,5 roku

Wniosek Łodzi daje nadzieje na przywrócenie komunikacji przynajmniej do Konstantynowa Łódzkiego, ale na pewno nie stanie się to szybciej niż w drugiej połowie roku 2021. Miasto szacuje, że procedura projektowa i przeprowadzenie robót zajmą ok. 24 miesiące. Nie wiadomo jednak, ani czy Łódź otrzyma niezbędną dotację, ani czy Konstantynów Łódzki ostatecznie zdecyduje się na wykonanie remontu. Jego nowe władze twierdzą bowiem, że może być on zbyt dużym obciążeniem dla gminnego budżetu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5