Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Plac Wolności – kolejny przetarg na rewitalizację

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-10-17 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Plac Wolności – kolejny przetarg na rewitalizację
wiz. KPMG&EGIS
Urząd Miasta Łodzi po raz trzeci próbuje wybrać wykonawcę przebudowy Placu Wolności. Poprzednie dwa postępowania nie zostały rozstrzygnięte z powodu zwyżki cen na rynku budowlanym. Zamykający od północy ul. Piotrkowską plac ma stać się miejscem bardziej przyjaznym dla pieszych i lepiej przystosowanym do organizacji imprez masowych.

Łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na projekt i roboty budowlane dla przebudowy Placu Wolności. Inwestycja będzie częścią rewitalizacji obszarowej centrum miasta (Pl. Wolności znajduje się w kwartale nr 4). Zadanie główne obejmuje przebudowę płyty placu wraz z jezdnią i torowiskiem, instalacjami podziemnymi, wykonanie fontanny oraz posadzenie drzew i ustawienie mebli miejskich. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zlecenia dwóch zadań uzupełniające (wykonanie wejścia do podziemnego Muzeum Kanału „Dętka” oraz przeniesienie i konserwację historycznego zdroju ulicznego), objęte prawem opcji. Decyzję o ich realizacji ZIM podejmie w ciągu pół roku od podpisania umowy.

Podczas rewitalizacji placu zmieni się układ torowy na skrzyżowaniu linii tramwajowych. Zniknie tramwajowe rondo, wykorzystywane nieraz jako pętla awaryjna. Jego miejsce zajmie podwójne torowisko poprowadzone na północ od pomnika Tadeusza Kościuszki, wyznaczającego środek placu. Tam też znajdą się przystanki oraz odgałęzienie torów na północ przez ul. Nowomiejską. Według władz Łodzi taki krok ma pozwolić na utworzenia funkcjonalnego przedłużenia deptaka w ul. Piotrkowskiej, która dochodzi do placu od południa, oraz na poszerzenie przestrzeni publicznej. Skutki tej kontrowersyjnej decyzji ma złagodzić dobudowa łuków torowych na pobliskim skrzyżowaniu Nowomiejska – Północna.

Ogłoszony właśnie przetarg jest już trzecim z kolei. Pierwszy, połączony z przebudową m. in. ul. Północnej, został unieważniony z powodu zbyt wysokich kosztów najtańszej oferty. Podobnie stało się z drugim postępowaniem, choć dotychczasowy zakres prac podzielono na pięć części i dopuszczono składanie ofert cząstkowych.

W obecnym przetargu oferty można składać do 20 listopada. Czas na wykonanie zadania głównego to 3 lata i 5 miesięcy od daty podpisania umowy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź. Rewitalizacja Placu Wolności. Miasto powtarza przetarg

Komunikacja

Łódź. Rewitalizacja Placu Wolności. Miasto powtarza przetarg

Bartosz Józefiak 29 stycznia 2018

Prof. Wesołowski: Tramwajowe rondo na pl. Wolności powinno pozostać

Komunikacja

Prof. Wesołowski: Tramwajowe rondo na pl. Wolności powinno pozostać

Roman Czubiński 30 listopada 2017

Łódź: Północna i Plac Wolności do rewitalizacji

Przestrzeń

Łódź: Północna i Plac Wolności do rewitalizacji

Roman Czubiński 09 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5