Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Pierwsze skrzyżowanie w strefie rewitalizacji prawie gotowe

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-08-31 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Pierwsze skrzyżowanie w strefie rewitalizacji prawie gotowe
wiz. Urząd Miasta Łodzi
W najbliższą środę ma nastąpić otwarcie ul. Ogrodowej na wysokości Gdańskiej. Na skrzyżowaniu obu ulic o wyniesionej tarczy trwają prace wykończeniowe. Zbliża się także zakończenie przebudowy przyległego odcinka ul. Gdańskiej, który będzie pierwszym ukończonym fragmentem ulicy po rewitalizacji.

Rozpoczęta w kwietniu przebudowa ul. Gdańskiej była pierwszą inwestycją drogową, wchodzącą w skład rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Prace objęły 240-metrowy odcinek ulicy między Ogrodową a Legionów. Niedługo potem Urząd Miasta ogłosił przyspieszone w stosunku do wcześniejszych planów rozpoczęcie rewitalizacji przyległego odcinka Ogrodowej. Jako argument za takim rozwiązaniem podano minimalizację utrudnień: gdyby nie skoordynowano obu sąsiadujących zadań, uciążliwości dla mieszkańców trwałyby dwukrotnie dłużej.

Dziś, po kilku miesiącach, skrzyżowanie Gdańska – Ogrodowa jest niemal gotowe do odbioru. Jego tarcza wraz z przejściami dla pieszych została podniesiona, co ma poprawić bezpieczeństwo ruchu. Nawierzchnię wykonano z kostki granitowej. Przejazd w ciągu Ogrodowej zostanie przywrócony w najbliższą środę (5 września), co oznacza lekkie opóźnienie w stosunku do niedawnych zapowiedzi (jeszcze na początku sierpnia władze miasta zapowiadały, że nastąpi to dziś). Jeszcze po otwarciu jezdni wykonawcy będą prowadzili prace przy układaniu chodnika po północnej stronie Ogrodowej. Dalszy odcinek ulicy w kierunku ul. Zachodniej będzie musiał być zamykany jeszcze w kolejnych latach – zakres prac przewidzianych do wykonania jest znacznie szerszy i obejmuje m. in. zwężenie jezdni, wydzielenie miejsc postojowych i dostosowanie chodników do standardów strefy wielkomiejskiej.

Na samej Gdańskiej wykonawca – pabianicka firma Włodan – układa właśnie granitową nawierzchnię jezdni. Po jej ukończeniu rozpocznie się sadzenie 51 drzew, które mają uczynić ulicę bardziej wygodną dla pieszych, a także dla mieszkańców położonych przy niej kamienic. Temu samemu celowi ma służyć urządzenie klombów, ustawienie ławek i montaż nowego oświetlenia.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m, a dozwolona prędkość jazdy – ograniczona do 30 km/h. Poziom chodników i jezdni zostanie wyrównany – przestrzeń ulicy będzie przeznaczona przede wszystkim dla pieszych, ale z możliwością przejazdu samochodów, podobnie jak na łódzkich woonerfach. Zmieni się też układ miejsc postojowych. W kolejnych latach podobne zmiany zostaną wprowadzone na sąsiednich ulicach: Mielczarskiego, Legionów i Cmentarnej.

Przebudowa Gdańskiej powinna zakończyć się jeszcze w listopadzie. Na razie prace przebiegają zgodnie z planem. Koszt przebudowy pierwszej ulicy w ramach rewitalizacji obszarowej centrum to 3,67 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Środki z UE na rewitalizację Księżego Młyna

Przestrzeń

Łódź: Środki z UE na rewitalizację Księżego Młyna

Roman Czubiński 22 sierpnia 2018

Łódź: Pasażem Abramowskiego przejdziemy się w listopadzie

Przestrzeń

Łódź: Pasażem Abramowskiego przejdziemy się w listopadzie

Roman Czubiński 07 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5