Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Pierwsze przebicie kwartału nabiera kształtów

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-05-01 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Pierwsze przebicie kwartału nabiera kształtów
Aby wybudować ulicę, konieczne było wyburzenie starych oficynfot. Roman Czubiński
Ulice Tuwima i Moniuszki w ścisłym centrum Łodzi zostaną w przyszłym roku połączone przez nową ulicę. Jej rolą będzie nie tylko ułatwienie poruszania się po śródmieściu, ale także aktywizacja gospodarcza położonych przy niej terenów. Na razie na przyszłym placu jej budowy kończą się wyburzenia.

Nowa ulica będzie liczyła ok. 360 m długości, z czego dziś jest gotowych 80 m od strony ul. Tuwima. – Będzie ona ciągiem pieszo-jezdnym z nieograniczoną możliwością wjazdu samochodów. Nawierzchnia jezdni o szerokości 6 m zostanie wykonana z ozdobnej kostki betonowej i granitowej. Chcemy, by ulica nawiązywała wyglądem do łódzkich woonerfów i zachęcała do spędzania na niej czasu – deklaruje wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec.

Oprócz tego nowa ulica będzie pełniła rolę drogi dojazdowej. – Otworzenie kwartału pozwoli nam lepiej wykorzystać jego możliwości, zagospodarować puste obecnie tereny w jego wnętrzu. Mamy nadzieję, że dostrzegą to właściciele okolicznych nieruchomości, którzy zaczną budować na tyłach swoich posesji coś innego, niż zabudowania gospodarcze. Te tereny mogą rozkwitnąć – ma nadzieję kierownik projektu w Biurze ds. Rewitalizacji Natalia Olszewska. Jak dodaje, ulica jest budowana w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Piotrkowskiej, ok. 100 metrów od niej.

ZIM będzie się starał zachować podczas inwestycji jak najwięcej drzew. – Projekt już został pod tym względem zmodyfikowany – twierdzi Mikołajec. Innym elementem zieleni będą pnącza, zasadzone przy ścianach tych budynków, które nie będą rewitalizowane.

Projekt został wykonany 2 lata temu. ZIM dysponuje wszelkimi niezbędnymi pozwoleniami. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę. Wykonawca zostanie wybrany w pierwszej połowie roku, tak by w drugiej mogły rozpocząć się prace. Ich zakończenie jest przewidywane na połowę 2018 r. – Zamierzamy zakończyć prace jeszcze przed rewitalizacją okolicznych budynków i przebudową ul. Moniuszki – wyjaśnia wicedyrektor ZIM. Zarząd nie zamierza ujawniać kosztów zadania przed otwarciem ofert.

Cały projekt rewitalizacji tego rejonu Śródmieścia będzie realizowany do 2019 r. Niedawno uchwałą Zarządu Województwa został on zakwalifikowany do otrzymania dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Pierwszy etap przygotowawczy, niefinansowany przez UE, obejmujący między innymi przebicie prześwitu w budynku przy ul. Tuwima 10, został wykonany jeszcze w ubiegłym roku. Umożliwiło to dalsze prace przy budowie drogi.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Cegielski rozwinie elektromobilność dzięki 40 mln zł z PFR

Prawo & Finanse

Cegielski rozwinie elektromobilność dzięki 40 mln zł z PFR

inf. prasowa 30 kwietnia 2017

Kraków buduje północną obwodnicę. Ruszają konsultacje

Przestrzeń

Kraków buduje północną obwodnicę. Ruszają konsultacje

Emilia Derewienko 30 kwietnia 2017

O Krętych Trasach Autobusów

Komunikacja

O Krętych Trasach Autobusów

Artur Zawadzki 30 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5