Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Pasaż Róży dotrze do placu Wolności

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-02-05 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Pasaż Róży dotrze do placu Wolności
wiz. Urząd Miasta Łodzi
Jednym z elementów rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi będzie rozbudowa pasażu, łączącego ul. Piotrkowską i Zachodnią. Za rok, po zakończeniu inwestycji, do charakterystycznej przestrzeni w centrum Łodzi będzie można dojść także bezpośrednio z Placu Wolności. Pasaż zyska też nową nawierzchnię i elementy zieleni.

Łódzki Pasaż Róży od chwili otwarcia w 2015 r. stał się rozpoznawalną atrakcją turystyczną miasta. O jego wyjątkowości decydowały przede wszystkim ściany otaczających go oficyn, wyłożone wtopionymi w tynk odłamkami luster. Instalację przygotowała znana artystka Joanna Rajkowska. Pasaż łączy dziś posesję przy Piotrkowskiej 3 i Zachodniej 54. Teraz władze miasta zamierzają rozszerzyć go o dodatkową odnogę, prowadzącą przez bramę jednej z kamienic do sąsiedniego Placu Wolności.

Zmiany obejmą także wykonanie nowej nawierzchni z kostki granitowej, dzięki której przestrzeń pasażu stanie się optycznie jedną całością. Prawie jedną czwartą powiększonej powierzchni zajmie zieleń, zaplanowana w postaci pasów zieleni z drzewami, zielonych altan i pergoli oraz bluszczu na ścianach. Cała roślinność będzie podlewana automatycznym systemem nawadniającym oraz wodą spływającą ze specjalnie w tym celu zaprojektowanych chodników. Zostanie też zamontowane oświetlenie i system monitoringu, stojaki rowerowe oraz ławki. Podobnie jak na deptakowym odcinku Piotrkowskiej, wjazdu osobom nieuprawnionym będą broniły dwa wysuwane z posadzki słupki drogowe. Wykonawca wymieni instalacje podziemne – kanalizację, sieć wodną i gazową oraz zabezpieczy sieć grzewczą.

Pasaż ma być przede wszystkim skrótem pieszym łączącym Zachodnią z Piotrkowską i Placem Wolności (po przebudowie zostanie tu ustanowiona strefa zamieszkania), a także sferą wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Zostanie jednak zaaranżowany w sposób ułatwiający organizację wydarzeń artystycznych – u jego wylotu przy Zachodniej mieści się siedziba Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, której odnowienie również będzie częścią inwestycji.

Wykonawcą przebudowy będzie firma Mosty Łódź. Umowę na kwotę 5,948 mln zł podpisano rok temu. W ubiegłym roku trwały prace projektowe. Rozpoczęcie przebudowy ma nastąpić w najbliższych tygodniach. Ich zakończenie zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Nowy pasaż przy Manufakturze i teatrze

Przestrzeń

Łódź: Nowy pasaż przy Manufakturze i teatrze

Roman Czubiński 24 stycznia 2020

Łódź: Nawrot otwarta. 10 miesięcy opóźnienia

Przestrzeń

Łódź: Nawrot otwarta. 10 miesięcy opóźnienia

Roman Czubiński 17 października 2019

Łódź: Plac Wolności – jest umowa, trwa projektowanie

Przestrzeń

Łódź: Plac Wolności – jest umowa, trwa projektowanie

Roman Czubiński 09 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5