Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Parkingi wielopoziomowe – kolejne podejście

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-08-24 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Parkingi wielopoziomowe – kolejne podejście
Parking wielopoziomowyBy BrokenSphere - Own work, CC BY-SA 3.0, commons
W październiku łódzki Urząd Miasta spodziewa się wybrać najkorzystniejszą ofertę budowy parkingów wielopoziomowych w partnerstwie publiczno-prywatnym. Magistrat chce wybudować na początek cztery takie obiekty. Ich powstanie ma umożliwić uwolnienie części ulic od miejsc postojowych i nadanie im bardziej przyjaznego charakteru.

Na apel miasta odpowiedziały cztery firmy. Chęć udziału w drugim etapie przedsięwzięcia zadeklarowały: Mota Engil, Budimex K, City Parking Development Group oraz PPP Solutions Polska w konsorcjum z tureckim Gulermakiem. Według zapowiedzi władz miasta wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi jesienią. Nie wiadomo na razie, kiedy z pierwszych parkingów będą mogli skorzystać kierowcy.

Wybrane ostatecznie lokalizacje to: Zachodnia 66 (budowa parkingu ma tu być częścią odtwarzania nieistniejącej dziś pierzei – obiekt ma mieć w przyziemiu lokale handlowe lub usługowe), Tuwima 10 (w głębi kwartału, przy budowanej od kilku lat nowej ulicy łączącej Tuwima i Moniuszki, Wschodnia 48 i Wschodnia 67. Największy ma być obiekt przy ul. Zachodniej (ok. 360 miejsc), pozostałe zaplanowano jako mniejsze o przeszło połowę. Po oddaniu parkingów do użytku większość miejsc postojowych przy pobliskich ulicach zostanie zlikwidowana, a w ich miejscu pojawi się zieleń, mała architektura lub ogródki gastronomiczne.

Próby budowania parkingów wielopoziomowych mają w Łodzi długą historię. Już ponad trzy lata temu Urząd Miasta ogłosił dialog techniczny w sprawie wybudowania w trybie PPP pierwszego takiego obiektu przy Nawrot 3/5 (tuż przy Piotrkowskiej). Według ówczesnych założeń miał on zacząć działać na przełomie ubiegłego i bieżącego roku. Wkrótce jednak zmieniła się koncepcja, a działka została wystawiona na sprzedaż pod inny rodzaj zabudowy. Na początku 2016 r. zadeklarowano odejście od formuły partnerstwa, sprzedano też z myślą o budowie parkingu działkę przy wspomnianej nowej ulicy między Tuwima a Moniuszki, jednak budowa drogi znacznie opóźniła się w stosunku do planów.

W czerwcu ubiegłego roku zwiększono planowaną docelową liczbę parkingów z 10 do 17, same obiekty miały być za to mniejsze. Magistrat przyjął też koncepcję wykorzystania parkingów mechanicznych jako łatwiejszych i tańszych w budowie oraz możliwych do późniejszego przenoszenia w inne miejsca w zależności od potrzeb. Charakter kubaturowy ma mieć tylko wspomniany już największy parking przy Zachodniej. W tym samym czasie powrócono do idei partnerstwa z inwestorami prywatnymi. Zgłosiło się sześć firm, z którymi rozmowy potrwały znacznie dłużej, niż planował UMŁ. Nie ma więc pewności, czy także obecnie zakładanego terminu rozstrzygnięcia uda się dotrzymać.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZTM w Warszawie chce wprowadzić „rozbieralne” parkingi

Przestrzeń

ZTM w Warszawie chce wprowadzić „rozbieralne” parkingi

Redakcja 27 września 2017

USA. Jak doszło do tego, że deweloperzy fundują bilety okresowe?

Prawo & Finanse

USA. Jak doszło do tego, że deweloperzy fundują bilety okresowe?

Jakub Dybalski 08 sierpnia 2017

Łódź: 6 firm chce budować parkingi wielopoziomowe

Przestrzeń

Łódź: 6 firm chce budować parkingi wielopoziomowe

Roman Czubiński 21 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5