Partner serwisu
Przestrzeń

Łódź: Otwarcie przystanku kolejowego Zarzew w trzecim kwartale

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
27-05-2024
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź: Otwarcie przystanku kolejowego Zarzew w trzecim kwartale
wiz. PKP S.A.
Zarządca infrastruktury kolejowej poinformował, że budowa nowego przystanku Łódź-Zarzew osiągnęła półmetek. Gotowy jest bowiem jeden z dwóch projektowanych peronów. Otwarcie obiektu, z którego skorzysta przede wszystkim Łódzka Kolej Aglomeracyjna, ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Długo oczekiwana budowa przystanku kolejowego Łódź-Zarzew rozpoczęła się w marcu tego roku. Inwestycja realizowana w ramach rządowego programu przystankowego na lata 2021 – 2025 jest jednym z najdłużej przygotowywanych przedsięwzięć tego typu w skali kraju. Zamiar ulokowania nowego przystanku w rejonie wiaduktów drogowych i tramwajowych w ciągu ul. Przybyszewskiego ogłoszono po raz pierwszy już ok. dekadę temu, ale ze względu m.in. na uzgodnienia z miastem termin startu był kilkakrotnie przekładany.

Trwają prace przy drugim z peronów

Kiedy jednak wreszcie prace się rozpoczęły, były prowadzone w dobrym tempie. Po niespełna trzech miesiącach gotowy jest już bowiem pierwszy z dwóch peronów, jakie powstają przy linii kolejowej nr 540 Łódź-Chojny – Łódź-Widzew. – Po drugiej stronie torów budowany jest zaś drugi peron. Wykonawca ustawia ścianki i układa nawierzchnię z płyt antypoślizgowych – relacjonuje Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Zaznacza on, że wybudowany już peron będzie jeszcze wyposażany m.in. w oświetlenie, ławki, wiaty i inne elementy małej architektury. – Zakończenie prac czeka nas w trzecim kwartale tego roku – zapowiada nasz rozmówca. Dodaje, że łączna wartość realizowanych prac to ok. 4 mln 100 tys. zł.

Liczba przystanków wokół Łodzi szybko rośnie

PKP PLK podkreślają, że nowy przystanek będzie stanowić element węzła przesiadkowego. W sąsiedztwie peronów wybudowany ma zostać parking, ale najważniejsze dla pasażerów ma być zintegrowanie obiektu z przystankami komunikacji miejskiej zlokalizowanymi na wiadukcie. Wciąż trwają tam prace zlecone przez miasto Łódź, a po ich zakończeniu perony kolejowe oraz tramwajowe i autobusowe mają być połączone schodami i windami.

Linia nr 540, przy której zlokalizowany jest nowy obiekt, stanowi element tzw. kolei obwodowej Łódź-Widzew – Łódź Kaliska. Kursują tamtędy głównie pociągi regionalne, a na Zarzewie zatrzymają się kursy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od grudnia zeszłego roku przewoźnik obsługuje kilka nowych punktów w aglomeracji łódzkiej: Zgierz-Rudunki, Pabianice Północne i Jedlicze k. Zgierza. Wojewódzka spółka jest zadowolona z notowanego tam zainteresowania podróżnych. W planach jest natomiast otwarcie kolejnych przystanków w samej Łodzi (w tunelu średnicowym) i w jej okolicach (np. w Głownie czy Izabelowie).

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5