Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Ostatni M6S przekazany do muzeum w Redeczu

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-10-05 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Ostatni M6S przekazany do muzeum w Redeczu
fot. Kasper fiszerTramwaj M6S w Lodzi
Dwukierunkowe wagony M6S, choć mogłyby być przydatne w obsłudze sieci w okresie remontów i skróceń linii, były trudne w eksploatacji. Po jej zakończeniu MPK przekazało jeden egzemplarz do muzeum znajdującego się na Kujawach. W samej Łodzi nie znalazł się bowiem podmiot chętny do zachowania pojazdu z ciekawą historią związaną z nieistniejącą już spółką Międzygminna Komunikacja Tramwajowa.

Po wycofaniu z ruchu ostatnich egzemplarzy serii M6S łódzkie MPK poinformowało, że rozważane jest przekazanie jednego tramwaju tego typu do prywatnego muzeum znajdującego się na Kujawach. Dziś wiadomo już, że pojazd ten rzeczywiście zostanie eksponatem muzealnym. Dodajmy, że placówka będzie już trzecim polskim właścicielem wagonu. Został on bowiem sprowadzony do Łodzi przez nieistniejącą już spółkę Międzygminna Komunikacja Tramwajowa i pierwotnie obsługiwał nieczynną od 2018 r. podmiejską linię 46 Łódź – Zgierz – Ozorków.

M6S wyjechał już do nowego właściciela

– Przekazaliśmy już wagon M6S nr 316 do Kujawskiego Muzeum Oręża, Nauki i Techniki w Redeczu Krukowym – mówi Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. Dodaje, że tramwaj wyjechał z Łodzi 16 września. Przypomina też, że pierwotnie spółka planowała zbudować na bazie tego egzemplarza szlifierkę. Zrezygnowała jednak z tego planu z uwagi na bardzo wysokie koszty komponentów.

Placówka, do której trafił łódzki M6S, położona jest ok. 100 km od miasta. – Przejęciem wagonu nie był zainteresowany Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi – tłumaczy nasza rozmówczyni. MPK nie zdecydowało się też na samodzielne utrzymywanie pojazdu jako historycznego (miejska spółka eksploatuje szereg wagonów o charakterze zabytkowym, m.in. przedwojenne lilpopy II i III czy powojenny skład 5N+5ND).

Dwukierunkowe wagony byłyby przydatne, ale ich eksploatacja była trudna

Dużś zaletą wagonów M6S mógłby być ich dwukierunkowy charakter. MPK, które obsługuje teraz szereg tras niezakończonych pętlą, poszukuje aktualnie takich pojazdów na rynku wtórnym i zamierza sprowadzić kolejne egzemplarze typu M8C. Czy nie była więc uzasadniona dalsza eksploatacja liniowa M6S-ów? – Została ona zakończona z powodu trudności z zakupem części zamiennych – tłumaczy przedstawicielka spółki.

Przypomina, że tramwaje, które trafiły do Łodzi w 2011 r., zostały wyprodukowane w drugiej połowie lat 70. zeszłego stulecia. Przed ich eksploatacją w Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej wozy użytkowane były w Bochum. Samo MPK przejęło je zaś od MKT w 2012 r. – Tramwaje te miały sterowanie stycznikowe, więc była to starsza wersja tego typu wagonów – dodaje Agnieszka Magnuszewska. Mogło mieć to przełożenie na dostępność części.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice wznawiają komunikację nocną z Łodzią

Komunikacja

Pabianice wznawiają komunikację nocną z Łodzią

Kasper Fiszer 28 września 2021

Łódź: Tramwaje wrócą na pętlę Helenówek

Komunikacja

Łódź: Tramwaje wrócą na pętlę Helenówek

Kasper Fiszer 27 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5