Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Tramwaje wrócą na pętlę Helenówek

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-09-27 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Tramwaje wrócą na pętlę Helenówek
fot. Kasper FiszerWęzeł Helenówek
Wbrew zapowiedziom tramwaje nie wróciły na pętlę Helenówek. Wciąż trwa tam remont mający pozwolić na wznowienie ruchu tramwajowego do Zgierza. Póki co pasażerowie muszą liczyć się jednak z utrudnieniami na terenie samej Łodzi.

Od czerwca trwa remont torowiska na ul. Zgierskiej w okolicy pętli i dawnej zajezdni Helenówek. Prace są częścią przygotowań do otwarcia ruchu tramwajowego do Zgierza po toczącej się w ramach innego zadania modernizacji torów na odcinku od granicy miasta do pętli na zgierskim pl. Kilińskiego. Jak zapowiadał w lipcu Urząd Miasta Łodzi, część remontowanego w Łodzi fragmentu – od ul. Okulickiego do pętli Helenówek – miała zostać otwarta po wakacjach. Miało to umożliwić zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów obsługujących osiedla Julianów i Radogoszcz.

Pętla nie została otwarta po wakacjach

Inwestycja nie wiąże się bowiem ze wstrzymaniem ruchu. Tuż przed pętlą Helenówek powstał bowiem tymczasowy zjazd międzytorowy, a linia 11 w wariantach A i B obsługiwana jest wagonami dwukierunkowymi. Na objazd skierowano tylko „dziewiątkę”, która jeździ teraz na inne osiedle dzielnicy Bałuty – Żabieniec. Samorząd tłumaczył, że MPK nie dysponuje wystarczającą liczbą wozów typów M8CN czy NF6D, by móc obsadzić nimi kolejną linię.

Początek września nie przyniósł jednak wznowienia kursów linii 9 na Helenówek. Co więcej, nie wiemy, kiedy torowisko zostanie otwarte. – W sprawie terminu zakończenia prac informacji może udzielić zamawiający, czyli Zarząd Dróg i Transportu – mówi Piotr Wasiak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź, które prowadzi na zlecenie miasta roboty. Samorząd nie odpowiedział natomiast na nasze pytania dotyczące zakładanego terminu wznowienia obsługi.

Wciąż zamknięty odcinek ul. Zgierskiej

W ramach całego zadania wymienione ma zostać łącznie 856 m toru pojedynczego oraz 7 rozjazdów. Z tego 230 m toru i jeden rozjazd ułożone zostaną na samej pętli Helenówek. – 626 metrów toru pojedynczego wymienione zostanie natomiast na szlaku – informuje przedstawiciel MPK.

Warto dodać, że konsekwencją zmian na Helenówku jest praktyczne wyłączenie z ruchu krótkiego odcinka torowiska w ul. Zgierskiej, ale w jej innej części. Zmiana trasy „dziewiątki” sprawiła, że tramwaje – nie licząc kursów zjazdowych do zajezdni – nie kursują pomiędzy ul. Limanowskiego a Zachodnią. Choć fragment ten ma zaledwie kilkaset metrów, jest ważny dla układu komunikacyjnego w rejonie targowiska Bałucki Rynek.

Aktualizacja – godz. 13:00

Jak poinformowały nas służby prasowe MPK, prace torowo-sieciowe na odcinku Zgierskiej od Okulickiego do pętli Helenówek zakończą się 30 września. 1 października wznowiony zostanie więc ruch tramwajowy z wykorzystaniem pętli. Nadal toczyć się będą zaś realizowane w ramach tego samego kontraktu roboty dotyczące ścieżki rowerowej i chodników.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź wybrała wykonawcę remontu torów na Przybyszewskiego

Przestrzeń

Łódź wybrała wykonawcę remontu torów na Przybyszewskiego

Witold Urbanowicz 12 października 2021

Łódź wybrała wykonawcę przebudowy torów i ulicy w ciągu Północnej

Przestrzeń

Łódź wybrała wykonawcę przebudowy torów i ulicy w ciągu Północnej

Witold Urbanowicz 11 października 2021

Łódź: Czterech chętnych na modernizację tramwaju do Konstantynowa

Komunikacja

Łódź: Czterech chętnych na modernizację tramwaju do Konstantynowa

Roman Czubiński 08 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5