Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Opóźniona przebudowa Przybyszewskiego bez części dotacji RPO

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
05-12-2023
Ostatnia modyfikacja:
04-12-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Opóźniona przebudowa Przybyszewskiego bez części dotacji RPO
fot. UM ŁódźUlica Przybyszewskiego w Łodzi
W tym roku nie uda się zakończyć przebudowy ul. Przybyszewskiego w Łodzi. O co najmniej trzy kwartały później powrócą tam zatem tramwaje. Łódź nie otrzyma też na realizację tej inwestycji części dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o problemach Łodzi z rozliczeniem unijnej dotacji na modernizację podmiejskiej trasy tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. W związku z istotnym opóźnieniem prac magistrat nie otworzy trasy do końca 2023 r. Dofinansowanie przyznane w ramach perspektywy oznaczonej formalnie latami 2014 – 2020 trzeba zaś wykorzystać najpóźniej 31 grudnia tego roku.

Lista operacji niefunkcjonujących będzie dłuższa

W związku z tym zadanie znajdzie się na liście tzw. operacji niefunkcjonujących, co pozwoli zatrzymać część unijnych środków proporcjonalnie do wartości przeprowadzonych do końca miesiąca prac. Wiemy już, że nie będzie to jedyny taki przypadek. Łódź nie zdąży sfinalizować jeszcze jednego przedsięwzięcia infrastrukturalnego mocno związanego z funkcjonowaniem miejskiej sieci tramwajowej.

– 31 października beneficjent, miasto Łódź, zgłosił potrzebę wpisania na listę operacji niefunkcjonujących także projektu Program niskoemisyjnego transportu miejskiego – przebudowa linii tramwajowej w ul. Przybyszewskiego na odcinku od pl. Reymonta do posesji nr 42 wraz z budową węzła przesiadkowego i przebudową torowiska od wiaduktów Przybyszewskiego do ul. Lodowej – poinformował nas bowiem Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. To właśnie samorząd szczebla regionalnego pełni rolę instytucji zarządzającej RPO. Łódź zadeklarowała, że do końca grudnia zrealizuje i rozliczy jedynie 82 proc. prac.

Trzy kwartały po ostatecznym terminie

Zgodnie z danymi przekazanymi nam przez służby prasowe marszałka miasto ma zakończyć realizację zadania w trzecim kwartale przyszłego roku. Uniemożliwi to pozyskanie dofinansowania unijnego na nieprzeprowadzoną w 2023 r. część robót. – Beneficjent będzie musiał pokryć niewykorzystaną część dotacji z własnych środków – tłumaczy UMWŁ.

Jeszcze w kwietniu, gdy rozpoczynał się remont jednego z odcinków Przybyszewskiego, miasto Łódź wskazywało, że inwestycja zakończy się w ostatnim kwartale 2023 r. Opóźnienie robót jest kolejną złą informacją dla pasażerów komunikacji miejskiej. Przez szereg miesięcy konieczne będzie bowiem korzystanie z autobusowej komunikacji zastępczej, która nie zapewnia m.in. bezpośredniego dojazdu do ścisłego centrum.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5